Davutoğlu, Kiev’de büyükelçilere hitap etti

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Diplomasi Akademisin’de gerçekleştirilen Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Davutoğlu, başkent Kiev’i İstanbul’a benzeterek, “Bu iki şehri anlayamayan ne Avrasya tarihini, ne Balkanlar, ne de Ortadoğu ve Avrupa tarihini anlayamaz” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grişenko’nun davetiyle Büyükelçiler Konferansı’nda ana konuşmacı olarak yer alan Davutoğlu, konuşmasında, “Kiev’de tarihin Avrasya’daki akışını hissetmek mümkündür” dedi.

Davutoğlu, Kiev’in yüzyıllar boyunca yeniden inşa edildiğini ama kendine has olan o ruhunu hep koruduğunu söyledi. Davutoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kiev, tıpkı İstanbul gibidir. Kiev’i anlayamayan Avrasya tarihini, İstanbul’u anlayamayan ise Balkanlar’ın, Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın tarihini anlayamaz. Türkiye ve Ukrayna arasında bulunan Karadeniz, tıpkı Kiev’deki Dinyeper Nehri’ne benzer ve iki ülke arasında boğaz görevi görür. Biz komşu ülkeleriz ve ne Asya, ne de Avrupa’yız. Dünya yeni bir dönemden geçmekte ve Ukrayna bu dönemde yer alan en önemli ülkelerden biridir. Bazı entellektüellerin Ukrayna’yı doğu ile batı arasındaki savaş alanı ve bizim ülkemizi de kararsız olarak tanımlamaları bizim kaderimizdir. Biz neden doğu ile batı arasında savaş alanı ya da kararsız ülke olarak bilinelim? Biz birbirine çok yakın ve önemli ülkeleriz.”

Konferansın ardından Ahmet Davutoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grişenko ile bir araya geldi.

Davutoğlu daha sonra, Dışişleri Bakanlığı’nın Diplomasi Akademisin’den Cumhurbaşkanlığı’na geçerek, burada Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile biraraya geldi.

(KİEV- İHA)

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.