İstanbul, 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’ne evsahipliği yapacak

(Fotoğraf: Turkish Journal)
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

“İkinci Uluslararası Caz Günü” için kıtaların buluştuğu, zengin bir medeniyet ve kültür mirasına sahip İstanbul’un tercih edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Kasım 2011’de düzenlenen 36. Genel Konferansı’nda 30 Nisan’ın “Uluslararası Caz Günü” olarak ilan edilmesini kararlaştırdı.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, 2013 yılında gerçekleştirilecek İkinci Uluslararası Caz Günü etkinliklerine evsahibi oİkinci Uluslararası Caz Günü” için kıtaların buluştuğu, zengin bir medeniyet ve kültür mirasına sahip İstanbul’un tercih edildi.

Dünyanın en tanınmış caz festivallerinden ikisine uzun yıllardır başarıyla evsahipliği yapan İstanbul, 30 Nisan 2013 günü çeşitli ülkelerden caz sanatçılarının ve cazın gelişimine katkıda bulunan şahsiyetlerin katılımıyla kültürel diplomasi ve tanıtım açısından unutulmaz bir uluslararası etkinliğe sahne olacak.

Doğum yeri ABD olmakla birlikte, yıllar içinde evrensel bir nitelik kazanan caz müziğinin farklı kültürler arasında diyalog ve anlayışın kuvvetlendirilmesine yaptığı katkıların kutlanacağı bu önemli faaliyet, aynı zamanda, cazın özgürlük, barış ve kardeşlik mesajının İstanbul’dan küresel bir izleyici kitlesine aktarılmasını sağlayacak.

Ayrıca caz müziğine emeği geçmiş Ahmet Ertegün, Nesuhi Ertegün ve Arif Mardin gibi evrensel değerlerimizin anısını gelecek kuşaklarda yaşatacak bir köprü görevi görmesine katkı sağlaması bekleniyor

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.