Diyanet’ten ‘engelsiz’ cami atılımı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, camilerin engelli vatandaşlara göre düzenlenmediğini belirterek, “Camilerde ortopedik engelliler için özel asansör, tekerlekli sandalye ile camiye giriş ve saf tutabilme, görme engelliler için izli yolu olan özel dokuma halılar bulundurulacaktır” dedi.

2012 Cami ve Din Görevlileri Haftası’nın açılış töreni Kocatepe Camii avlusunda gerçekleştirildi. Bu yıl ‘Engelsiz Cami Engelsiz İbadet’ temasıyla kutlanacak haftanın açılış törenine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, görme engelli sanatçı Metin Şentürk ve çok sayıda vatandaş katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın bir gösteri sunduğu törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bugünün gündemini oluşturan engelli vatandaşlarla ilgili Kur’an-ı Kerim’de çok önemli tabloların mevcut olduğunu belirterek, “En başta annesinden ayrı, başka bir ailede hem de kendisini yok etmek için hazırlanan ailede yetişen Hazreti Musa’nın bir dil engeline sahip olduğunu biz yüce Kur’an’dan öğreniriz. Ama Rabbimiz yanına kardeşi Harun’u göndererek belki de kıyamet sabahına kadar dil engeli olan kardeşlerimize Harun olmayı öğretir bize” dedi.

“Biz engellilere yardım etmenin sadaka olduğunu, Allah’a olan sadakatimizi gösteren bir davranış olduğunu bildiren bir peygamberin müminleriyiz” diyen Görmez, “Bedensel açıdan engelli olabiliriz. Görme, işitme, konuşma, zihinsel ya da ortopedik engelli olabiliriz. Ancak önemli olan gönül dünyamızda bir engelin oluşmamasıdır. Mühim olan kalp gözümüzde bir körlüğün, bir engelin oluşmamasıdır” diye konuştu.

Bugün zaman zaman ortaya çıkan “Sen ne suç işledin ki Allah size engelli bir çocuk verdi” anlayışının İslam’ın tamamen reddettiği bir cahiliye alışkanlığı olduğunu ifade eden Görmez, “Allah’ın bizi imtihan etmek için bize verdiği herhangi bir engeli Allah’ın cezası gibi göstermenin, İslam’la bağdaşır hiçbir tarafı yoktur. Engelli kardeşlerimizin önüne çıkan her engele, Eyüp peygamberin sabrı gibi bir sabırla dayanmak, cennete götüren büyük bir davranıştır” şeklinde konuştu.

‘ENGELSİZ ERİŞİLEBİLİR CAMİ’ KAMPANYASI

Camilerin engelli vatandaşlara göre düzenlenemediğini söyleyen Görmez, bu konuda büyük bir mahcubiyetlerinin olduğunu kaydederek, “Bu mahcubiyetimizi ortadan kaldırmak için uzun zamandır bir kampanya üzerinde çalışıyorduk. Üzerinde çalışma yaptığımız kampanyanın adı ‘Engelsiz Erişilebilir Cami’ kampanyası idi. Bu sebeple bu seneki Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın temasını ‘Engelsiz Cami, Engelsiz İbadet’ olarak belirledik. Bununla camilerimizi yeniden gözden geçirerek engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarına göre düzenlemeyi ve bu konuda toplumsal bir bilinç ve farkındalık oluşturmayı hedefledik” açıklamasında bulundu.

Yeni yapılan camilerin öncelikli olarak engelli vatandaşların varlığını dikkate alarak her türlü kolaylığı sağlayacak imkânlarla donatılması için çalışmalar yapılacağını vurgulayan Görmez, camiler yapılırken bugün yaklaşık 8 milyonu bulan engelli vatandaşları yok saymanın başta Diyanet olmak üzere herkesin ortak kusuru olduğunu dile getirdi. Bundan böyle en az her il ve ilçede
bir veya birkaç cami olmak üzere camilerin belli standartları taşıması gerektiğini belirten Görmez şunları kaydetti:

“Camilerde ortopedik engelliler için özel asansör, tekerlekli sandalye ile camiye giriş ve saf tutabilme, engelli tuvaleti, görme engelliler için izli yollar, özel dokuma halılar, iç ve dış engelsiz alanlar ve yönlendirme işaretleri, işitme engelliler için sesi yükselten loop induction sistemi, hutbe yazı projeksiyon sistemi ve ezan uyarı ışıklarının olması zorunlu hale gelecektir. Ayrıca işitme engelliler için caminin minaresine led ışık sistemi ile vakit, cuma, bayram ezanlarının görsel olarak algılanması sağlanacaktır. Camilerde görme engelliler için izli yolu olan özel dokuma halılar bulundurulacaktır. Avluda kullanılan hissedilebilir karolar ve duvara monte edilen yön bulmayı sağlayacak tutamaç ile görme engelliler rahatça yönlerini bulabileceklerdir. Sokak kaldırımından itibaren tüm avlu, temizlik alanları, cami girişi düz ve engelsiz, merdivenler alçak olacaktır. Camilerde engellilerin yanı sıra yaşlı vatandaşların da kullanabileceği özel asansör sistemi yapılacaktır. Tarihi camilerde tarihi yapıya dokunmadan merdiven basamaklarına monte edilen özel tasarım, güvenlikli taşıma sistemi oluşturulacaktır.”

Camilerde engelli vatandaşlar için kütüphane oluşturulacağını da söyleyen Görmez, “Görme engelli bir kardeşimiz kulaklığı taktığı zaman Kur’an-ı Kerim, ilmihal vb. dini eserleri dinleyebilecektir. Caminin içerisinde günün belli bir saatinde görme engelli kardeşlerimize Braille Elif Ba ile Kur’an-ı Kerim öğretilebilecektir. Ülkemizin muhtelif yerlerinde bu vazifeyi deruhte eden Kur’an kurslarımız başladı” diye konuştu.

(İSTANBUL- İHA)

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.