Sırbistan: Kosova’dan vazgeçmeyeceğiz

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, ülkesinin Avrupa ailesine katılmak istediğini ancak Kosova’dan da vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

Nikoliç, cumhurbaşkanı olmadan önce başkanlığını yaptığı Sırp Kalkınma Partisi’nin (SNS) 2. olağan kongresindeki konuşmasında, “Sırpların da dünya milletler ailesine ait olduğunu, Avrupa milletler ailesine de katılmak istediklerini, ancak kendilerine ait herhangi bir şeyi vermeye hazır olmadıklarını” söyledi.
“Ülkesinin üyelik yolunda AB’ye yönelik bazı şartlar koyacağını, Kosova’nın Sırbistan içinde kalması için her şeyi yapacaklarını” söyleyen Nikoliç, “Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Kendimizi Kosovasız, sarayda yaşayan fakat ölümcül hastalığa yakalanan biri gibi hissederdik” ifadesini kullandı.

Sırbistan’ın tarih boyunca çeşitli zorlukların üstesinden geldiğini söyleyen Nikoliç, şöyle konuştu:
“Biz zorluklar içinde olabiliriz, fakat kimsenin bizi ezmesine müsaade edecek kadar büyük zorluklara girmedik. Avrupa’nın peşinden koşmakla geçirdiği son 10 yıl Sırbistan’ı zayıflattı. Şimdi de kendimizi düşünme zamanı geldi. Dünyanın her tarafında dostlarımız var. İşte bu dostların bize destek vermekte yarışmasını istiyoruz.”

Kongrede parti başkanlığına seçilen Aleksandar Vuçiç ise Sırbistan’ın değişmeye başladığını, ülkesinin AB’ye üye olma yoluna devam edeceğini, bölgedeki ülkelerle işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.
Organize suçlar ve yolsuzlukla yürütülen mücadeleyi devam ettireceklerini belirten Vuçiç, Kosova’nın bağımsızlığını tanımayacaklarını yineledi. Vuçiç, Bosna Hersek’te Sırp nüfusun yoğun olarak yaşadığı Bosna Sırp Cumhuriyeti ile “özel ilişkiler” geliştirmeyi de sürdüreceklerini, ancak Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını belirtti.
Kongrede, Sırp Kalkınma Partisi (SNS) başkanlığına, partinin genel başkan vekili ve Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vuçiç seçildi.

(AA)

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.