Dünya Yaşlılar gününüz kutlu olsun! İnsan ömrü uzuyor, dünya nüfusu yaşlanıyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), 60 yaşın üzerindeki dünya nüfusunun 10 yıl içinde 1 milyara ulaşacağını, 2050’de bu rakamın 2 milyarı bulacağını bildirdi.

UNFPA, “21. Yüzyılda Yaşlanmak: Kutlama ve Meydan Okuma” şeklinde bir rapor yayımladı.

1 Ekim Yaşlı İnsanlar Günü dolayısıyla yayımladığı yeni raporunda, 2050 yılında, dünyanın yaşlı nüfusunun yüzde 80’nin gelişmekte olan ülkelerde yaşayacağını ve bu tarihe ulaşıldığında 60 yaşın üstündekilerin oranın, 15 yaşın altındakileri geçeceğini kaydeden, UNFPA, 60 yaş üstü yaşlı insanların artışının diğer gruplara göre daha hızlı bir oranda gerçekleştiğini bildirdi.

Öte yandan, 2000 yılında, tarihte ilk defa 60 yaşın üstündeki insan sayısı 5 yaşın altındakileri geçmişti.

UNFPA’nın yeni raporuna göre, 2050 yılında ise, yaşlı nüfusun 15 yaşın altındakileri geçmiş olacak. Raporda ayrıca, yaşlı nüfusun sadece 10 yıl içinde, 200 milyon artarak 1 milyarı geçeceği belirtilirken, 2050 yılıyla birlikte 2 milyarı bulacağı öngörüldü.

Öte yandan, BM’nin raporunda ayrıca 2050 yılında 100 yaş üzerindeki kişilerin sayısının da 3,2 milyona ulaşması tahminine de yer veriliyor. Raporla ilgili açıklamada, yaşlanan nüfusun hızla arttığına ve rakamların gözardı edilemeyecek bir durumda olduğuna değinen ve bu yıl Madrid Yaşlanma Uluslararası Eylem Planının onuncu yıl dönümünün kutlandığını hatırlatan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon; “Yaşlı insan sayısının artmasıyla birlikte Madrid Eylem Planı’nda yer alan tüm yaş gruplarını kucaklayacak bir toplum inşa edilmesi ilkesi artık çok daha büyük anlam taşıyor” ifadesini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.