Türkiye’den Libya’ya, Osmanlı eserlerinin korunmasından dolayı teşekkür

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Türkiye’nin, Libya’ya Osmanlı eserlerinin korunmasından dolayı, teşekkür ettiği toplantıda, Libya’dan Türkiye’ye askeri işbirliği teklifi yapıldı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 67. Dönem Genel Kurul çalışmalarına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya Genel Ulusal Kongresi Başkanı Dr. Muhammed Yusuf Megarif ile yaptığı ikili görüşmede Libya’daki Osmanlı eserlerine yapılan saldırılar hakkındaki tutumu nedeniyle Libya’ya teşekkürlerini iletti.

Libya Genel Ulusal Kongresi Başkanı Dr. Muhammed Yusuf Megarif ile ikili bir görüşme yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Libya’daki cami ve tekkeler başta olmak üzere bazı kültürel varlıklara yapılan saldırılar hakkındaki tutumundan dolayı Libya’ya teşekkür ederek, bu eserler arasında Osmanlı döneminden kalanların da korunmasına büyük önem verdiklerini söyledi.

Toplantıda ayrıca Libya’ya resmi bir ziyaret teklifi yapılan Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun bu davete olumlu yanıt verdiği bildirildi.

Libya’dan Türkiye’nin desteğine teşekkür

İkili görüşmede, Libya Genel Ulusal Kongresi Başkanı Megarif de, Bakan Davutoğlu’na, Türkiye’nin Libya için yaptıkları dolayı teşekkür derken, özellikle kalkınma yardımlarının sürmesini istediklerini dile getirdi.

Askeri işbirliği talebine Türkiye’den olumlu cevap

Toplantıda, İslam dini ve peygamberine hakaret amacı ile yapılmış filme ilişkin gelişmeler de alınırken, Libya tarafından gelen askeri işbirliğinin geliştirilmesine yönelik talep Türk tarafınca olumlu bulundu.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.