ABD: Terör örgütü PKK bizim için de bir sorun

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, ”PKK sorunu sadece Türkiye için değil, bizim için de bir sorun. PKK’yı, mücadele edilmesi gereken bir terör örgütü olarak görüyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la birlikte New York’ta diğer ülke temsilcileriyle ikili görüşmelere katılan Philip Gordon, New York’taki Yabancı Basın Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon, Habertürk Televizyonu’ndan Gülveda Özgür’ün ”Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton arasındaki görüşmede, ABD’nin, terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye’ye askeri desteğini artırması, insansız hava aracı satışı konusu ele alındı mı?” şeklindeki sorusu üzerine, BM Genel Kurulu nedeniyle bir çok görüşme yapılması dolayısıyla yapılan ikili görüşmede iki ülkeyi ilgilendiren bazı konuların ele alınamadığını belirtti.

Ancak buna rağmen, Bakan Clinton’ın, Davutoğlu ile, ABD Başkanı Barack Obama’nın da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile sıkça görüşme imkanı bulduğunu belirten Gordon, ”10 gün önce Obama ile Erdoğan’ın görüştüğü”nü hatırlattı. Gordon bu nedenle iki ülke arasında konuşacak konular listesinin geri kalanını ele almada daha çok sayıda fırsatı olacağını söyledi.

İHA’lar gündeme gelmedi
Gordon, Davutoğlu-Clinton görüşmesinde Türkiye’nin PKK’yla mücadelede ABD’den istediği ancak Kongre’nin karşı çıktığı Türkiye’ye İHA satışı konusunun gündeme gelmediğini, askeri yardımlar ya da insansız hava aracı konularının ele alınamadığını bildirdi.
Gordon PKK’yla ilgili açıklamasında şunları söyledi: ”Bildiğiniz gibi, ABD, PKK sorununda Türkiye’nin güçlü bir şekilde yanında yer almaktadır. PKK sorunu sadece Türkiye için değil, bizim için de bir sorun. PKK’yı, mücadele edilmesi gereken bir terör örgütü olarak görüyoruz ve PKK tehdidine karşı Türkiye’ye destek vermede, Türkiye ile çok yakın çalışıyoruz”

İran için doğru çatı ”5+1”
‘ABD, İranlıları uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye zorlamada Türkiye için bir rol öngörüyor mu?’ soruya verdiği cevapta ise, Gordon, İran konusunun, coğrafi konumu gereği Türkiye’yi haliyle yakından ilgilendirdiğini kaydetti. Gordon; ”Odak noktamız gayet net. Diplomasimizin iki kulvarı var. 5+1, İran ile nükleer görüşmeler için doğru çatı. İran’ın birleşik bir uluslararası sesi duymasının önemli olduğunu düşünüyoruz ve BM Güvenlik Konseyi adına 5+1, İran’ın duyması gereken doğru ses”

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.