Published On: Tue, Sep 18th, 2012

Romney, tartışma yaratan, ”Amerikalıların yüzde 47’sine” dair sözlerinin arkasında

Share This
Tags

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney, ülkede tartışma yaratan, ”Amerikalıların yüzde 47’sinin kendilerini devlete muhtaç olarak gördükleri” şeklindeki sözlerini savunarak, aslında bu sözlerinin, ABD Başkanı Barack Obama ile kendisi arasındaki felsefi farklılığın netleştirilmesine katkı sağladığını söyledi.

Cumhuriyetçilere yakınlığıyla bilinen Fox News kanalının canlı yayınına katılan Romney, geçen mayıs ayında katıldığı özel bir bağış toplama etkinliği sırasında gizlice çekilmiş görüntülerde yer alan sözleriyle ilgili tartışmalar hakkında konuştu.

Sözlerinin arkasında olduğunu belirten Romney, bu açıklamasının, federal devletin desteğine giderek artan bağımlılıktan ziyade serbest girişimin gücüne inanışını yansıttığını kaydetti.

Sözlerine yönelik tartışmaları, devletin insanların hayatında taşıdığı ağırlığa yönelik tartışmalara çekmeye çalıştığı gözlenen Romney, ”Başkan’ın görüşleri, daha büyük bir devleti öngörüyor. Samimi olmam gerekirse, Başkan’la Amerika hakkında iki çok farklı görüşe sahibiz. Bence devletin giderek daha büyük bir rol aldığı, devlet merkezli temele, servetin yeniden dağıtımına dayanan bir toplum anlayışı, Amerika için yanlış bir yol. Bu yol, daha güçlü bir Amerika’yı inşa etmeyecek ya da insanların yoksulluktan kurtulmasına katkı sağlamayacak. Ben, insanların özgür olmasına ve serbest girişime inanıyorum. Amerika için doğru yol büyümeyi ve zenginliği yaratmak, birilerinden alıp diğerlerine vermek şeklinde serveti yeniden dağıtmak değil” dedi.

Romney, Amerikalıların yüzde 47’sinin Obama’ya oy verecek gibi göründüğüne dair değerlendirmesiyle, ülkede bugün varolan kutuplaşmış politika gerçekliğini ortaya koymayı amaçladığını ifade etti.

-”Trump’ın sözlerine değer veririm”-

Devletin giderek büyümesinin ülkeyi tehlikeye attığı ve bunun ”Amerika’dan çok Avrupai bir tarz” olduğunu savunan Romney, bir soru üzerine, federal gelir vergisi ödemeyen yüzde 47’lik kesimin bir bölümünün emekli yaşlılar ya da gaziler olduğunu kabul etti.

Romney, ancak kendisinin politikalarının, maaşların artırılması için olanak sağlayacağını ve böylece daha fazla kişinin vergi ödemeye hak kazanacağını savundu. Romney, ”Bence insanlar vergi ödemeyi arzu ederler. İyi haber, eğer finansal açıdan iyi durumdaysanız vergi ödeyebilirsiniz” dedi.

Multi milyoner işadamı Donald Trump’ın, Romney’in özür dilemesine gerek olmadığı şeklindeki sözlerine dair düşüncesinin sorulması üzerine de Romney, ”Onun tavsiyelerine her zaman değer veririm” ifadesini kullandı.

Romney, bu yaşananların, dikkatleri giderek daha büyümekte olan bir devlete sahip olunup olunmayacağı noktasına çekeceğini sözlerine ekledi.

-Bazı Cumhuriyetçiler bile Romney’i eleştirdi-

Öte yandan Demokratlar, Mitt Romney’in ülkedeki seçim gündemini ”karıştıran” sözlerinin, Romney’in, orta sınıf ve yoksul Amerikalılardan kopuk olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtiyor.

Demokratlar ayrıca, Romney’in açıklamasının, devlet desteğine bağımlı olanların çoğunun, yaşlı, gazi ve yoksul işçi sınıfı olduğunu anlamadığını bir kez daha ortaya çıkardığını da savunuyor.

Romney’in sözlerine bazı Cumhuriyetçilerden bile eleştiri geldi. Bunlar arasında kasım ayındaki Kongre seçimlerinde yarışacak bazı adaylar da mevcut.

Örneğin Connecticut eyaletinden Senato için yarışan Cumhuriyetçi aday Linda McMahon, Romney’in sözlerini eleştirerek, kendisinin Amerikalı ailelerin yaşadıkları ekonomik zorlukları anladığını söyledi.

McMahon, kampanyasının internet sitesinde yer alan açıklamasında, ”Romney’in, Amerikalıların yüzde 47’sinin, kendilerini geçimlerini sürdürebilmek için devlete bağımlı olmaları gereken mağdurlar olarak gördükleri şeklindeki sözlerine katılmıyorum. Devlete bel bağlayanların büyük çoğunluğunun, kendi istedikleri için bu konumda olmadıklarını biliyorum” ifadesini kullandı.

-Mother Jones, videonun tamamını yayınladı-

Romney’in gizlice çekilmiş görüntülerinden kesitler yayınlayan Mother Jones adlı derginin internet sitesi, videonun tamamını yayınladı.

Sitede yer alan yorumda, Romney’in, yayınlanan videodaki sözlerinin ”parça parça olduğu” ve ”tam yanıtını içermediği” şeklindeki sözlerine ve videonun tamamının yayınlanması talebine işaret edilerek, ”Bu isteği yerine getirmekten çok mutlu oluruz” denildi.

(Mehmet Toroğlu, WASHINGTON- AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>