BM’de Türkiye’nin mülteci sorununu anlatan Davutoğlu dünyadan yardım istedi; ”Büyükler” ilgisiz kaldı

(BİRLEŞMİŞ MİLLETLER)

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, (BMGK) Suriye’deki mülteci sorununu tartıştı.

New York’a gelerek, BMGK’daki Suriye toplantısında katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin yaşadığı mülteci sorununu gündeme getirdi ve mülteciler sorunu için acil eylem çağrısı yaptı. Konuşmasında Çin, Rusya ve ABD’nin dışişleri bakanlarının toplantıya katılmamasını eleştiren Davutoğlu, hava saldırılarına derhal son verilmesi ve Suriye içinde tampon bölge oluşturularak mülteci kamplarının kurulması önersinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ”Konsey”in ağustos ayı dönem başkanı Fransa’nın daveti üzerine toplanan ancak BMGK’nin 3 veto yetkili üyesi, ABD, Çin ve Rusya’nın bakan düzeyinde temsil edilmediği toplantıda bir konuşma yaptı.

New York’taki BM Genel Merkezi’nden BMGK üyesi ülkelere ve uluslararası topluma Suriye’yle ilgili önemli mesajlar veren Davutoğlu, yaptığı sert konuşmasında şunları söyledi:

”Suça ortaklık ediyoruz”
“Suriye’de her şey gözlerimizin önünde gerçekleşiyor. Suriye rejimi sivillere ağır silah ve uçaklarla saldırıyor. Bir nesil yok edilirken bizler bu durumu daha ne kadar oturup izleyeceğiz. Suça ortaklık ediyoruz ve sesimizi çıkarmazsak, vicdanlarımız bu eylemsizlik nedeniyle rahat edecek mi? Yeni nesillere nasıl erdemli ve dürüst olmaktan bahsedeceğiz. Srebrenitsa, Halepçe ve Gazze’deki eylemsizliğin sonuçlarını hepimiz biliyoruz. Uluslararası toplum, ihtiyaç duyulduğunda buralara yardım sağlayamadı ve şu anda Suriye’de yaşanan da bu”

Durum kapasitemizi aştı

“Kapılarımızı güvenlik gerekçesiyle bize gelen tüm Suriyeli kardeşlerimize açtık. Şu anda bize gelen Suriyeli sayısı 80 bini aştı ve 10 bini de bekliyor. Yeni kamplar oluşturuyoruz ancak her yeni kampı kurmak 1 ay sürüyor ve bu kamplar 2 günde doluyor” diyen Davutoğlu, “Her gün 4 bin Suriyekli sınırı geçiyor. Şu anda Türkiye’de 11 kamp var ve 3 kamp daha oluşturuluyor. Buralarda her türlü hizmet veriliyor… Elimizden geleni yapıyoruz ancak durum şu an kapasitemizi aştı. 17 bin mülteci şu anda okul, spor salonu ve yurtlarda kalıyor ama yakın zamanda okullar açılacak. Ayrıca yeni kamplar için alan bulmakta zor”

Türkiye 300 milyon dolar harcadı

”Türkiye’nin zorluklara tek başına göğüs germesinin zorlaşmaya başladığını, şu ana kadar 300 milyon dolar harcandığını ve uluslararası toplumdan gelen desteğin sembolik oldğunu belirten Davutoğlu, “Yanlış anlamayın buraya Suriyeli kardeşlerimizden dert yanmaya gelmedik ve daha fazla fon da istemiyorum ama ülkemde önemli fedakarlıklar yapıldığı ve bunun uluslararası toplumu atalate sevk ettiği görüşleri var. Açı kapı politikası uluslararası reaksiyonu geciktiriyor ve trajik durumla yalnızca komşuların başa çıkması gerekiyor. Yakın zamanda mülteci akışıyla başa çıkamayacak duruma geleceğiz”

Suriye’de atılacak adımlar

“Kış yaklaştıkça kıtlık ihtimali de var. Suriye sınırları sağlık hizmeti alamayanlar sınıra gelemeden kan kaybından ölüyor. Şu an İnsani bir felaket var ve 2 milyon kişi yerinden edilmiş durumda.

BM Suriye içinde kamplar oluşturmalı ve buraları korumalı.Şiddetin ve trajedinin tek sorumlusu Suriye hükümetidir. Mülteciler ülkeden muhalifler yüzünden kaçmıyor. Muhalifler bu rejimi durdurmaya çalışıyor. BM Güvenlik Konseyi bu duruma cevap vermeli. Konsey şiddet ve savaş suçlarına karşı adım atmalı. Demokratik geçiş süreci ve halkın meşru istekleri gözönünde bulundurularak bu adımlar atılmalı.”

BM’ye eleştiri

”BM önemli bir sınavdan geçiyor. BM’nin ulaslararası toplumun vicvdanını temsil edip etmediğini test ediyoruz. BM bu sınavdan geçmeli. Konsey, konaklamaya nasıl çözüm bulunacağını söylemeli. Bu noktada, Güvenlik Konseyi komşu ülkelerdeki kampları ziyaret ederek durumu byerinde görmeli. Bölgedeki hava bombardımanını durdurmak için ortak karar almalı. Ülke içinde mülteci olan insanların durumları sınırlar içinde çözülmeli”

“Bu toplantının Suriye halkı için somut şeyler sunmasını bekliyordum ancak BM sistemi işlemiyor” diyen Davutoğlu, “Güvenli Konseyi şu anda her türü her türlü değeri katleden Suriye rejimine karşı bir şey yapmıyor. Türkiye bu değerleri kendi başına koruyacağını buradan ilan ediyor. Bir insanlık sınavından geçiyoruz ve insanlık her zaman önde gelmeli…”

BMGK üyelerin
BM’deki Suriye toplantısı nedeniyle New York’ta bulunan ve BMGK’nin 5 veto yetkili daimi üyesinden toplantıya katılmayan ABD, Çin ve Rusya dışında, Suriye oturumunda hazır bulunan İngiltere ve Fransa’nın Dışişleri Bakanları BM’deki yabancı medyanın karşısına geçerek ortak bir basın toplantısı düzenledi. İki bakanın da, Türkiye’nin hava saldırılarının derhal durdurulması ve Suriye içinde mülteci kampları kurulması çağrısı konusunda tatmin edici ve umut verici açıklamalarda bulunmadıkları dikkat çekti.

Türkevi’nde BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’le görüşme

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, görüşmelerine Türkevi’nde devam etti. Davutoğlu burada, Türkiye’nin BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’i kabul ederek, Guterres ile Suriyeli mülteciler konusunda görüş alış verişinde bulundu. Görüşmeye, Türkiye’nin BM Büyükelçisi Ertugrul Apakan da katıldı.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.