Türkiye’de hükümet öğrencilerin en büyük eylem silahını ellerinden aldı

Türkiye’de üniversitelerde birinci öğretim ve açıköğretimde öğrenci harçları kaldırıldı.

Hükümet, son yıllarda aldığı karar ve uygulamalarla, bir zamanlar Kürt halkının sorunları üzerinden yürüttüğü siyasetle kendine güç bulan PKK’ya malzeme bırakmazken, dün aldığı kararla da, dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde paralı olan yüksek öğretimdeki harçlara karşı eylem yapan üniversite öğrencilerinin eylem malzemesini ellerinden aldı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç üniversitede, birinci öğretim ve açıköğretimde öğrenci harçlarının kaldırıldığını açıkladı. İkinci öğretimde ise ücret alınmaya devam edileceği bildirildi.

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Toplantı sonrasında “müjde” olarak açıklamak istediğini belirten Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesinin, bugün bir kararnameyle gerçekleştirildiğini belirtti. Arınç, şöyle konuştu: “Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır.”

Arınç, birinci öğretimden ve açık öğretimden harçların kaldırılmasının bugün gerçekleştiğini ifade ederek, bu akşam mükerrer veya yarın ki Resmi Gazete’de kararnamenin yayımlanacağını bildirdi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.