İstanbul Belediyesi’nden kültür mirasına önemli katkı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, tarihi eserlerin ihyasına 140 milyon dolar harcandığını belirterek, 10 yıllık çalışmayla 808 eserin İstanbul’a kazandırıldığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Alman ve Cumhuriyet arşivlerini 10 yıl boyunca didik didik tarayarak, Türk İslam tarihine damga vuran 808 eserin izine ulaştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Fatih İlçesinde imar planı yaparken daha önce kayıt altına alınmadan yok olan 808 tescilli eserin tespit edildiğini söyledi. Topbaş bu eserlerin ihyası konusunda titiz bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, imar adı altında yapılan yıkımlarda bazı eserlerin gelişi güzel yıkılıp ortadan kaldırıldığını ifade ederek, en büyük tahribatın da Şehzadebaşı’ndan Fatih’e uzanan caddenin yapımında meydana geldiğini söyledi. Kocabaş, 10 yıla aşkın araştırma neticesinde kayıp eserleri bir dedektif gibi çalışan planlama müdürlüğü’nün bilgi, belge ve dökümanlara Osmanlı arşivinin yanı sıra eski encümen, Alman ve Cumhuriyet haritalarını didik didik ederek ulaştığını kaydetti.

Çalışma neticesinde Kızıltaş Mescidi, Kepenek Cami, Bostancılar Tabhanesi Mescidi, Emirler Mescidi, Bekarbey Tekkesi ve Abayi Mescidi, Karagöz Mescidi, Babahasan Cami, Uncu Hafız Medresesi, Mimar Ayas, Saraçhanebaşı Mescidi gibi kayıp eserler ortaya çıkarıldı.

Planlama Müdürlüğü’nün kayıp eserlerin Fatih 1/5000 Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları’na işlenmesi teklifi, de Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edildi. Kayıp eserler özgün kullanımına uygun olarak ihya edilecek. Eski eserlerin yeniden ihyası için toplam 140 milyon dolar harcandığını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; şimdiye kadar Anıtlar Kurulu’nda tescili verilmeyen 2 bin 700 eserin tespitini yapıldığını ifade etti.
(STAR)

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.