ABD’de korkunun yeni adı: Isaac

MIAMI (TURKISH JOURNAL)

ABD’de halka korku veren en son tropikal fırtınanın adı olan Isaac, Florida, Alabama, Louisiana ve Missisipi eyaletlerinde arlama neden oldu.

Pasifik Okyanusu’nda etkili olan Isaac fırtınası çoğunluğu Haiti olmak üzere, Dominik Cumhuriyeti ve Küba’da 20’den fazla can aldı.

Fırtına dolayısıyla başta Miami olmak üzere Florida eyaletinde yüzlerce uçuş iptal edilirken, bazı bölgelerde şimdiden elektrik kesintileri yaşandı.

ABD’de 7 yıl önce Meksika Körfezi’nin kıyılarını vuran ve New Orleans’da büyük mal ve can kaybına neden olan Katrina kasırgasının rotasını takip etmesi nedeniyle ülkede büyük korku saçan Isaac’in bölgeyi alarma geçirdi.

Romney’e Isaac azizliği
Isaac fırtınası ayrıca 27 Ağustos Pazartesi günü Florida eyaletinin Tampa kentinde başlaması planlanan ve Cumhuriyetçilerin ABD başkan adayı Mitt Romney’nin adaylığı resmen ilan edeceği Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı’nın bir gün ertelenmesine neden oldu.

Deprem’den sonra Isaac
Haiti’de 19 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Isaac fırtınası, 2010 yılının ocak ayında yüzbinlerce kişinin hayatına mal olan deprem felakettinden sonra hala barınaklarında yaşayan 350 bin depremzedede yeni bir doğal afet korkusuna neden oldu.

Bölgedeki en son tropikal fırtına olan Isaac yüzünden, 14 bin kişi evlerini terketti. Fırtına, 13 bin 500 kişinin de geçici barınaklara sığınmasına neden oldu.

Haiti’ye komşu olan Dominik Cumhuriyeti’nde ise fırtınanın, Santo Domingo yakınlarında bir kentin belediye başkanının da aralarında bulunduğu 3 kişinin hayatına mal olduğu belirtildi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.