Published On: Thu, Aug 23rd, 2012

İngiltere’nin 10 yıl hapse mahkum ettiği Türk işadamı Asil Nadir Rumların kabusuydu

Share This
Tags

Kendi isteğiyle İngiltere’ye yargılanmak için giden Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, hakkındaki 13 suçlamanın 10’undan dün mahkum oldu. Mahkeme bugün 71 yaşındaki Nadir’e verilen hapis cezasını açıkladı. Nadir’e 10 yıl hapis cezası verildi. Hakkında zimmetine toplam 34 milyon sterlin geçirdiği iddiasıyla dava açılan 71 yaşındaki Nadir, kendisine yöneltilen 3 suçlamadan ise aklanmıştı. İngiliz yasalarına göre 5 yıl hapis yattıktan sonra serbest kalabilir.

‘PARA ÇALDIN’ SUÇLAMASI
İddianameye göre Ağır Dolandırıcılık Dairesi Asil Nadir 33.1 milyon sterlin , 2.5 milyon dolar çaldı. SFO, bugün yayınladığı basın bildirisinde Pollypeck İnternational’dan çalınan paraların 146 milyon sterlin ve 6.4 milyon dolar olduğunu iddia etti.

KÜÇÜK BİR DÜKKANDA BAŞLADI
Nadir, küçük bir dükkandan başlattığı iş hayatında, kimi tahminlere göre bir dönem dünyanın en zengin 11’nci kişisi oldu. Risk üslenme konusunda dünyanın 15 gözü pek işadamı arasında göstermişti. Nadir, dolandırıcılık ve hırsızlık gibi suçlamalarla karşıya olduğu dönemde, yargılamanın adil olmadığı protestoları arasında Kuzey Kıbrıs’a kaçmıştı. Nadir’in İngiltere’ye dönüşü 2010 yılında televizyonlardan da canlı yayınlanmıştı.

Rumların kabusu olmuştu

Peki, 17 yıl süren hukuk mücadelesinin perde arkasında ne vardı? Bu dava neden bu kadar önemliydi? Asil Nadir ismi Kıbrıs için, İngiltere için ne anlam ifade ediyordu?

Asil Nadir davasını bilen ve olayın perde arkasına hakim önemli isimlerden Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent çok çarpıcı noktalara işaret etti.

Asil Nadir’in adada Rumlar için tam bir kabus haline geldiğini, Güney’deki statükoyu yıkabilecek bir potansiyel olarak gördüldüğünü ifade eden Levent, Ensonhaber.com’a çarpıcı yorumlarda bulundu.

GLOBAL ÖLÇEKTE BÜYÜK BİR İŞ ADAMI
Asil Nadir’in dünya ölçeğinde büyük bir ekonomik güce kavuştuğunu kaydeden Levent, ‘Dünyada yabancılara şirket satmama özelliğiyle bilinen Japonlar dahi Nadir’e Sansui elektronik şirketini sattı. Asil Nadir Delmonte isimli gıda şirketini 1 milyar dolar peşin parayla almıştı. Bu o süreçte muazzam büyüklükte bir ekonomik olaydı. İtalya’da Profilo’yu satın aldı. Tüm bunlar Rum tarafını çok ürküttü’ dedi.

ABD DENKTAŞ’IN KOLTUĞUNU TEKLİF ETTİ
Asil Nadir’in güçlü bir politik unsur olma yolunda güçlenmesinin de bazı kesimlerin gözünden kaçmadığına dikkat çeken Levent, 1990’lı yıllarda ABD’nin Kıbrıs temsilcisinin Nadir’e Rauf Denktaş’ın koltuğunu önerdiğini söyledi. Asil Nadir’in bu teklifi kabul etmediğini ve kendisine teklif yapıldığını Denktaş’a anlattığını dile getirdi.

Rum tarafının başlattığı kara propagandaya benzer adımların Türkiye cephesinden de geldiğine değinen Levent, ‘Asil Nadir Türkiye’de de ciddi yatırımlar yaptı. Medyada Günaydın, Tan Gazetesi, Güneş ve Nokta Dergisi gibi yayın organlarının sahibiydi bir dönem. Türkiye’deki bazı iş çevreleriyle de arası açıktı. KKTC’de büyüyen bir iş adamı olması Türkiye cephesinden de pek sıcak karşılanmıyordu’ dedi.

NADİR DÖNEMİNDE KKTC’DE İŞSİZLİK YOKTU
Bir dönem Turgut Özal’la yakın ilişkileri olan Asil Nadir’in Polly Peck davası sürecinde Özal’dan yardım istediğinin de konuşulduğunu anlatan Levent, ‘Asil Nadir KKTC’ye büyük yatırımlar yaptı. Onun döneminde KKTC’de para bolluğu vardı. İşsizlik yoktu. 1990’lı yıllarda toplam 70 bin kişi istihdam ediliyordu. 1974 yılında Güzelyurt’taki arazilerde yetiştirdiği portakalları dünyaya ihraç etmesi Rum tarafını adeta çıldırtıyordu. ‘ şeklinde
konuştu.

DÜNYADA UCUZ TARIM ARAZİLERİNE YATIRIM YAPIYORDU
Nadir’in özellikle tarım arazisi yatırımına dikkat çeken Levent, ‘Asil Nadir GAP projesinde de toprağa büyük yatırım yapmayı planlıyordu. Öte yandan dünyada ucuz tarım arazisi alıyordu. Madagaskar’da, Güney Afrika’da ve Latin Avrupa ülkelerinde bu yönde ciddi yatırımlar yaptı. ‘ sözlerini sarf etti.

KKTC’LİLER BU SORUYU SORUYOR: GİTMEK ZORUNDA DEĞİLDİ
Asil Nadir’in İngiltere’de 10 yıl hapse mahkum edilmesinin KKTC’de büyük bir üzüntüyle karşılandığını dile getiren Levent, KKTC’de en çok konuşulan konulardan birinin de Nadir’in İngiliz adaletine neden güvendiği. Çünkü Nadir İngiltere’ye gitmeyebilirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>