Published On: Wed, Aug 1st, 2012

Davutoğlu, Kuzey Irak’ta Barzani’yle görüştü; ortak bildiri yayımlandı

Share This
Tags

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında ortak bildiri yayımlandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, görüşmenin oldukça dostane ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştiği belirtildi. Bildiride, ikili ve bölgesel meselelerin ele alındığı vurgulandı.

Açıklamada,”Her iki taraf Suriye’deki durumun endişe verici durumda olduğunu vurguladı” denilirken, Suriye halkının acılarının devam ettiği kaydedildi.

Suriye’deki çatışmalar sonucu insani kayıplar ve yıkımın tahmin edilemez boyutlarda olduğu ifade edilen bildiride, ”Her iki taraf Suriye rejiminin ve izlediği politikaların ülke içinde mezhep ve etnik çatışmaları provoke etmek yönünde izlediği politika ve eylemlerin ülkede durumu daha da güçleştireceğini kaydetti” ifadesi yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla duyurulan bildiride, şu ifadelere yer verildi:

”Suriye’deki gelişmeler ayrıca bölgesel güvenliğe, istikrara da tehdit oluşturmaktadır. Bu her anlamda kabul edilemezdir. Her iki taraf da Suriye’de siyasi geçiş sürecinin barışçıl bir şekilde gerçekleşmesi konusundaki taahhütlerini ifade ettiler. Ayrıca Suriye’nin geleceğinin yalnızca Suriye halkının özgür iradesiyle belirlenebileceğinin altını çizdiler. Suriye;deki tüm vatandaşların eşit haklar ve özgürlüklerden faydalanacağı, demokratik, özgür ve çoğulcu Suriye için ve Suriye halkının meşru taleplerinin yerine getirilmesine destek vermek için işbirliği yapmaya ve çabaları eşgüdüm halinde yürütme noktasında görüş birliğine varıldı. Her iki taraf Suriye’deki istikrarsızlık ve kaos konusunda duyduğu derin kaygıyı paylaştı. Suriye’de otorite boşluğundan istifade etmeye çalışacak her türlü şiddete başvuran grup ya da örgütün ortak bir tehdit olarak algılanacağı konusu da vurgulandı. Yeni Suriye’de her türlü terörist ve aşırıcı grubun varlığına izin verilmemelidir. Bölgenin barış ve istikrarı için iki taraf da istişare ve işbirliğine devam etme konusunda mutabık kaldılar.”

(AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>