Colorado’daki katliam sanığı ilk kez hakim karşısında

(TURKISH JOURNAL)

ABD’nin Colorado eyaletinin başkenti Denver’de sinemaya düzenlediği saldırıda 12 kişiyi öldüren ve 58 kişiyi yaralamakla suçlanan James Holmes adlı sanık, ilk kez hakim karşısına çıktı.

“Batman Kara Şövalye’nin Yükselişi” filminin gösterildiği sırada sinema salonuna girerek seyircilere rastgele ateş açarak düzenlediği saldırıyla ilgili soruşturmalar devam ederken, bugün görülen mahkemede yargıç, sanık Holmes’a yönelik resmi suçlamanın 30 Temmuz’da yapılacağını bildirdi.

”Sinir-bilim” doktorası yapmak istiyordu

”Sinir-bilim” üzerine doktora yapmayı düşündüğü belirtilen 24 yaşındaki olayın sanığı olan ve tutuklandığından beri tek başına bir hücrede hapis tutulan Holmes’un, mahkemede saçlarını kırmızıya boyadığı dikkat çekti.

Holmes’in olayda kullandığı tüm silahları yasal biçimde satın alındığı belirtilirken, saldırıyı neden düzenlediği henüz açıklığa kavuşturulamadı.

Obama: Sadırgana değil, kurbanlara odaklanın

Öte yandan, Pazar günü Colorado’nun Aurora kasabasındaki katliamda ölen ve yaralanan kişilerin aileleriyle biraraya gelen Başkan Barack Obama, ”Amerikalılar, saldırgandan çok, katliamın mağdurlarına odaklanmalılar” diye konuştu. Başkan Obama, bir başkan değil bir baba ve bir koca olarak geldiğini belirterek, katliam kurbanlarının hiçbir zaman unutulmayacağını söyledi.

Bubi tuzakları etkisiz hale getirildi

Olaydan sonra FBI, yerel itfahiye birimi ve polis koordineli bir şekilde çalışırırken, zırh ve gaz maskesini takarak saldırıyı gerçekleştiren Holmes’i silahlarıyla birlikte sinemanın park yerinde yakalamıştı. Daha sonra bomba uzmanları, saldırganın evinde bubi tuzakları ve patlayıcılar bulmuş ve bunları etkisiz hale getirmişti.

Amerikalı terörist olur mu?
Eyalet valisi John Hickenlooper televizyon söyleşilerininin birinde, Amerika doğumlu Müslüman olmayan bir saldırganı terörist diye nitelmesi, Amerikan medyasına ilginç gelerek, yer bulurken, Hickenlooper, saldırganın, silah satın alma imkanı olmasa bile, bu tür olay için başka bir yol bulabileceğini ifade etti.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.