BM’de ”Soğuk savaş” devam ediyor: Rusya ve Çin, Suriye’ye askeri müdahelenin kapısını açacak tasarıyı veto etti

Selçuk Acar, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
(TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler’deki (BM) Doğu-Batı çatışması devam ediyor. Rusya ve Çin, BM Güvenlik Konseyi’deki (BMGK) Suriye’ye askeri müdahelenin kapısını açacak Batı’nın tasarısını veto etti.

BM Genel Merkezi’nde bugün yapılan Batı’nın sunduğu Suriye tasarısının oylamasında, Rusya daha önceden açıkladığı gibi hayır oyu vererek veto hakkını kullanırken, her zaman olduğu gibi bu oylama öncesinde de sessizliğini koruyan müttefiki Çin de tasarı için ”hayır” oyu kullandı.

Suriye’ye karşı askeri müdahalenin kapısını aralayan ‘7. madde’ şemsiyesindeki daha fazla yaptırımları içeren, Batı’nın yeni tasarısına karşı hayır oyu veren Rusya ve Çin böylelikle, bugüne kadar BMGK’da yapılan Suriye’deki krizin çözümü konusundaki tasarılara karşı 3. defa veto yetkilerini kullanmış oldular.

Sabah saat 10:00’da toplanan BMGK’da, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasını öngören rapor taslağının kabülünden sonra, Suriye tasarısının oylamasına geçildi. 11 ülkenin ”evet” oyu verdiği oyalamada, 2 ülke ”hayır” (Rusya ve Çin), 2 ülke (Güney Afrika ve Pakistan) çekimser kaldı.

Öte yandan Kıbrıs konusunda da ilk defa farklı bir gelişmenin yaşandığı BMGK’da, Kıbrıs’la ilgili oylamada Pakistan ve Azerbaycan’ın ”çekimser” kaldığı dikkat çekti.

ABD UNSMIS’in görev süresinin uzatılmasını desteklemeyecek

BMGK’da yapılan bugünkü Suriye tasarısı oylamasının ardından, UNSMIS’in görev süresinin 30 gün daha uzatılması konusundaki oylamaya Rusya’nın karşı çıkması nedeniyle, oylamanın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice geçen hafta yaptığı açıklamada tasarının kabul edilmemesi durumunda ABD’nin UNSMIS’in görev süresinin uzatılmasını garanti edemeyeceğini belirtmesine karşın, tasarının veto edilmesinin hemen ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da UNSMIS’in uzatılması kararını ABD’nin desteklemeyeceği bildirildi.

Batılı diplomatlar Rusya ve Çin’i protesto etti

Oyalamanın ardından basına açıklamalarda bulunan, İngiltere, Fransa ve ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçiler, Rusya ve Çin’in tasarıyı veto etmesini ”kabul edilemez” bularak, şiddetle kınarlarken, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin de, Suriye’de yaşananları ”jeopolitik” bir oyun olarak değerlendirerek, ”tüm yaşananlar Suriye için” idiasında bulundu.

.

Leave a Reply

Your email address will not be published.