Kızılay’dan 10 bin Somalili’ye yemek

Geçtiğimiz yıldan bu yana Somali’de ofisi ve ekibi bulunan Türk Kızılayı, Mogadişu’da oluşturduğu mobil mutfakta her gün 10 bin Somaliliye sıcak yemek dağıtıyor. Öncelikli olarak yetimhaneler, okullar ve engellilerin yaşadığı kamplara dağıtılan yemek, göz hakkı olarak civarda yaşayan ihtiyaç sahibi ve engellilerin yaşadığı 400 ailenin evlerine de ulaştırılıyor.

Elektrik ve doğalgaz üretiminin olmadığı Somali’de, jeneratörlerle üretilen elektriği satın alıp bu elektrikle kazan kaynatan Türk Kızılayı, kesintisiz olarak her gün yemek dağıtımı yapmayı sürdürüyor. Mogadişu’da faaliyet gösteren diğer uluslararası yardım kuruluşlarının çok zor koşullarda yaşayan halkın sadece küçük bir bölümüne az sayıda konserve vererek yardım ettiği Somali’de, Kızılay’ın mobil mutfağından dağıtılan sıcak yemek dev bir yardım kampanyası olarak öne çıkıyor.

2 bin metrekarelik arazide kurulan tesis içinde Türkiye’den getirilen TIR’larda pişirilen yemek ihtiyaç sahiplerine belirlenen saatlerde hiç geciktirilmeden dağıtılıyor. Türk aşçılar tarafından eğitilen Somalili aşçıların hazırladıkları yemekler, yerel yemek kültürüne uygun olarak pişirilip servis ediliyor. Makarna ve pilavın başlıca besin maddesi olduğu mobil mutfakta haftada bir kez et yemeği pişiriliyor. Pişen yemeklerin dağıtımı, kapalı kazanlar içinde belirlenen yerlere araçlarla yapılıyor. Okullarda eğitim gören çocuklar ve engelliler, her öğlen saatinde Kızılay’ın araçlarını kapıda gözetliyor.

Kızılay’ın çalışmalarını değerlendiren Kızılay Somali Delegasyon Başkanı Suat Çıtlak, mobil mutfağın açıldığı günden bu güne yerel aşçılara eğitim verildiğini ve halkın istifadesine sunulduğunu ifade etti. Bugün için 10 bin kişilik yemeğin yapıldığı mutfağın kapasitesinin 60 bin kişiye kadar çıkarıldığını ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yarın resmi açılışını gerçekleştireceği bilgisini verdi. Açılışın ardından yemek üretiminde artışa gidileceğini bildiren Çıtlak, bu yardımlar sayesinde Somali halkının gönlünün kazanıldığını belirtti.

Kızılay’ın oluşturduğu mobil mutfak hakkında bilgi veren Kızılay görevlisi Erdem Çöplen ise Türk Kızılay’ının son bir yıldır ihtiyaç sahibi Somalililere hem kalacak yer hem de sıcak yemek temin ettiğini belirtti. Bütün Afrika kıtasını etkisi altına alan ancak Somali’de hayati riskleri olan büyük bir açlık ve kuraklığın bulunduğunu söyleyen Erdem, yapılan yardımların Türk halkının büyük bir ilgi göstererek katıldığı kampanyalar sayesinde yapılabildiğini belirtti. Binlerce Somalilinin hayatını devam ettirmesine yardımcı olan mobil mutfak projesinin ülkede açlık ve kuraklık sürdükçe devam edeceğini ve Türk Kızılay’ının Somali halkını yalnız bırakmayacağını belirtti.

(MOGADİŞU -CHA)

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.