‘Annan planı’nı destekleyen Rusya, yeni Suriye tasarısını da veto edeceğini duyurdu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Suriye krizinin çözümü konusunda Annan Planı’nı desteklediğini bildiren Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ndeki Suriye tasarısını veto edeceğini açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi, Suriye’deki krizini ve BM misyonunun 90 günlük görev süresinin uzatılmasını görüşmek üzere Pazartesi günü bir toplantı yaparken, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın Rusya’ya, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da Çin’de görüşmelerde bulunuyor.

Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın Rusya ziyareti öncesinde Kremlin’den yapılan basın açıklamasında, ”Annan Planı’nın Suriye krizinin çözümü için tek yol olduğu” belirtilirken, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin, Batı’nın Suriye tasarısını 7. Madde yüzünden veto edeceğini bildirdi.

Çurkin bugün yaptığı açıklaamda, ”7. madde, kesinlikle bizim için kabul edilemez. Açıkça belirtmek istiyorum ki, tasarıyı veto edeceğiz” diye konuştu.

BM Genel Sekreter’i Ban Ki-moon Çin’de resmi temaslarda bulunurken, Suriye Özel Temsilcisi
Annan da, Rusya ziyaretinde çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye’deki Esad rejimine değiştirilmesinden yana Batı’nın desteklediği tasarıyı sunan Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gerard Araud ise taslakla ilgili müzakerenin ardından basına yaptığı açıklamada, ”7’inci Madde”nin oylamaya sunulacak metinde kalacağını bildirdi.

Suriye BMGK kararlarına 10 gün içinde uymazsa, ‘7. Madde’ye göre yeni yaptırım kararlarının empoze edilmesini öngören Fransa’nın sunduğu taslak, askeri tedbirler başta olmak üzere BMGK’ya her türlü önlemi almaya izin veriyor ve tasarının zorla uygulanmasını içeriyor.

Tasarı, BMGK’da Çarşamba günü oylanacak.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.