Diyanet İşleri Başkanı Patrikhane’de; Görmez’den Ruhban Okulu mesajı!

Fener Rum Patrikhanesi’nde Patrik I. ‘u ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez Ruhban Okulu konusuna değinerek “Her hangi bir dini topluluğun din adamlarını başka ülkelerde yetiştirmek bu ülkenin büyüklüğüne yakışmıyor.” dedi. Patrik de “biz hazırız” mesajını verdi.

Cumhuriyet tarihi boyunca, Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret eden ilk Diyanet İşleri Başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Görmez Patrik I. Bartholomeos ile buluşmasında önemli açıklamalar yaptı. Yaklaşık iki saat süren ziyarette Görmez ve Patrik’in kameralar önünde yaptıkları koyu sohbet ve karşılıklı hediyeleşmeleri dikkat çekerken, iki dini lider Patrikhane’de yenilen öğlen yemeğinden sonra ortak basın açıklaması yaptı.

BİZE YAKIŞMIYOR

Görüşme için “çok faydalı oldu” diyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 1972 yılından beri kapalı tutulan ve dönemde yeniden açılması sık sık gündeme gelen Ruhban Okulu konusuna da değindi. Görmez Ruhban Okulu’nu işaret ederek, “Bu ülkede herhangi bir dini topluluğun kendi din adamlarını yetiştirmek için başka ülkelere muhtaç olması, bu ülkenin büyüklüğüne yakışmıyor.” diye konuştu.

“AZINLIK – ÇOĞUNLUK” İLİŞKİMİZİ İFADE ETMİYOR

Patrik I. Bartholomeos ile Batı Trakya’daki Müslümanlarla ilgili ve Atina’da bir cami yapılması konusunu da konuştuklarını kaydeden Prof. Görmez, azınlık çoğunluk kavramlarının yanlış ifadeler olduğunu kaydederek, “Çağdaş dönemlerdeki bazı ifadeler ilişkimizi ifade etmiyor. Artık azınlık ve çoğunluk tabiri de bu ilişkiyi ifade etmeye yakışmıyor.” dedi.

BUGÜN AÇILSA YARIN FAALİYETE GEÇERİZ

Mehmet Görmez’in ifadelerine katıldığını söyleyen Patrik ise Ruhban Okulu’nun açılmasına Hükümetin de ılım yaklaştığını fakat bunun bir tür türlü gerçekleşmediğinin altını çizerek, “Altyapımız müsait. Eğer bugün açılırsa yarın faaliyete geçebiliriz.” diyerek biz hazırız mesajını verdi.

İşte o açıklamalar:

İki din adamımın, Patrikhane içerisinde kameralar önünde yaptığı ve bir çok televizyonun canlı yayınladığı koyu sohbet de ilgiyle takip edildi.

SIK SIK BİR ARAYA GELMELİYİZ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Patrik I. Bartholomeos’un daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ziyaret ettiğini ve iadeyi ziyareti daha fazla geciktirmemek için geldiğini söyledi. Görmez, “Sadece bu bir defaya mahsus değil, sıksık bir araya gelmemiz gerekiyor” diye konuştu.

SICAKTA ORUÇ TUTMAK ZOR

Patrik I. Bartholomeos ise Müslümanların Beraat Kandili’ni kutladıktan sonra “Yaklaşmakta olan mübarek Ramazan ayınızı sıhhat ve afiyetle geçirmenizi diliyoruz, dua ediyoruz. Mutlu bayramlar şimdiden. Biliyoruzki Ramazan ayı yaz sezonuna rastladığı zaman oruç tutmak biraz daha zordur. Allah güç kuvvet versin” temennisinde bulundu.

BEYAZ TATLI

Sohbet esnasında Mehmet Görmez’e, Fener Rum Patrikhanesi adetlerine göre “beyaz tatlı” ikram edildi.

KARŞIKLIKLI TESBİHLEŞTİLER

İki liderin birbirlerine sundukları hediyeler de dikkat çekti. Patrik Bartholomeos, Görmez’e altın yaldız kaplı Allah Lafz-ı tablosu ve isimlerinin yazılı olduğu gümüş bir tepsi armağan etti. Mehmet Görmez ise Bartholomeos’a üç büyük dinde aynı anlama gelen ayetlerin bulunduğu bir tablo hediye etti. Tablodaki bazı ortak ayetleri de okuyan Görmez, ayrıca Patrik’e 33 taneli bir tespih hediye ederken Patrik de bunu karşılıksız bırakmayarak cebinden çıkardığı kendi tespihini Görmez’e verdi.

(Haber7.com)

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.