Published On: Sun, Jul 1st, 2012

Postadan tarihi eser çıktı

Share This
Tags

İki Amerikan vatandaşı, ellerindeki Türkiye’ye ait iki tarihi eseri iade etti.

Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Mesut Özbek, eserlerden birinin antik bir yazıtın parçası olduğunu düşündüklerini söyledi.

Bu eserle ilgili Washington eyaletinde yaşayan Mark adlı bir Amerikalı’dan e-posta aldıklarını belirten Özbek, Amerikalı’nın şunları yazdığını aktardı:

”Babam, 1964-1996 yılları arasında Yalova yakınlarındaki Karamürsel Hava üssünde görev yapmıştı. Marmara Denizi gezisi sırasında bulduğu bu antik eseri ABD’ye getirmişti. Evi temizlerken bu eseri bulduk. Bunun Türkiye’ye ait olduğunu hissettik.”.

Özbek, diğer tarihi eser olan heykel başının ise kendilerine postayla ulaştığını söyledi.
Bir Amerikalı’nın eseri, ”çatıda temizlik yaparken bulduk” ibaresiyle postayla Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ne gönderdiğini belirten Özbek, incelemeleri tamamladıktan sonra iki eseri de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderdiklerini bildirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>