Published On: Wed, Jun 27th, 2012

BM’nin ”Daimi”leri, Türkiye’yle birlikte Cenevre’de Suriye’yi görüşecek; Clinton’dan ”dönüm noktası” umudu

Share This
Tags

(TURKISH JOURNAL)

BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel temsilcisi BM Eski Genel Sekreteri Kofi Annan, BM Güvenlik Konseyi’nin veto yetkili ülkelerini cumartesi günü Cenevre’de toplantıya çağırdı. Toplantıya Suriye tarafından askeri eğitim uçağı düşürülen Türkiye de davet edildi. Dışişleri bakanları düzeyindeki toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil etmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Annan’nın, ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’den oluşan BM Güvenlik Konseyi’nin veto yetkili 5 daimi temsilcisinin yanısıra Türkiye’yi de çağırdığı Cumartesi günkü toplantıya, Arap Birliği ülkelerinden Katar, Kuveyt ve Irak’tan temsilcilerin de katılacak. Rusya’nın istemesine rağmen, ABD’nin çözüm yerine problem olarak gördüğü İran ise toplantılara davet edildi.

BM Özel Temsilcisi Annan’ın amacının; “Altı-maddeli barış planının tam olarak uygulanması için gerekli adım ve yaptırımları belirlemek” olduğu belirttiği toplantıyla ilgili açıklamasında, “Bu haftasonu bölgedeki şiddet çemberini bitirecek ve Suriye vatandaşlarına huzur getirecek somut kararlar üzerinde, hepimizin anlaşabileceği verimli bir toplantı umut ediyorum.” diye konuştu.

Katılımcı ülkelerin dışişleri bakanlarının yanı sıra BM temsilcilerinin de hazır bulunacağı toplantıya Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin’in yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un katılabileceği dile getirilirken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın sözcüsü Philippe Reines de bugünkü açıklamasında, Clinton’un da toplantıya katılmayı planladığını bildirdi.

BM kaynaklarına göre, Esad rejimine karşı 16 ay önce başlayan ayaklanamalarda muhalif güçlerin ve Esad yönetiminin neden olduğu çoğu sivil 10 binin üzerinde insanın öldüğü, yüz binlerce insanın da ülkeyi terketmek zorunda kaldığı tahmin ediliyor.

Hillary Clinton bu kez daha umutlu
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada, Cenevre’deki toplantının Suriye krizi bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.

Clinton konuyla ilgili açıklamasında ayrıca, ABD’nin Suriye’deki siyasi geçiş için BM elçisi Kofi Annan’ın planını desteklediğini sözlerine ekledi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>