Yeni Demokrasi Partisi lideri Samaras, hükümet kurma yetkisini aldı

Yunanistan’da dün gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde yüzde 29,7 oranında oy olarak birinci parti olan Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Antonis Samaras, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’tan hükümet kurma yetkisini aldı.

Yeni Demokrasi Partisi lideri Samaras, hükümet kurma yetkisini almak üzere görüştüğü Cumhurbaşkan Papulyas’a “Sayın Cumhurbaşkanı, bu yetkiyle Avrupa ile euro perspektifine ve taahhütlerimizi yerine getirmemiz gerektiğine inanan partilerle uzun dönemli bir kurtuluş hükümeti kurmaya çalışacağım. Programımızda gerekli değişiklikleri gerçekleştirip bugün her Yunan ailesinin yaşadığı işsizlik gibi olağanüstü zorluklara karşı halkı rahatlatacağız” dedi.

Ulusal anlayışın hayati olduğunu belirten Samaras, “Siyasi liderlerle görüşeceğim ve başarı şansımız olduğuna inanıyorum. Bu bütün halkın bizden talebi ve siyasi partileri aşan bir durum olmalı” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Papulyas ise, “Tekrarlayarak altını çizmek istiyorum ki hükümetin kurulmasına çok büyük bir ihtiyaç vardır. Bu ülke bir saat bile hükümetsiz kalamaz. Şüphesiz ki sorunlar öyle hayati ki sadece bir hükümet onları çözebilir. Size şans diliyorum fakat eminim ki ulusal çıkar ve milli görev egemen olacaktır” diye konuştu.

Parlamentodaki 300 koltuktan 129’unu kazanan Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Samaras’ın hükümet kurmak için 22 milletvekiline daha ihtiyacı bulunurken, gerekli koalisyonu kurabilmek için önünde 3 gün bulunuyor. Samaras’ın parlamento seçimlerinde yüzde 12,3 oyla üçüncü olarak 33 koltuk kazanan PASOK ile koalisyon kurması halinde, seçimde yüzde 26,9 oyla ikinci olan ve AB ile IMF karşıtı söylemler kullanan sol koalisyon SYRIZA’nın desteğine ihtiyaç doğmayacak.

ATİNA (İHA)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.