Published On: Mon, Jun 18th, 2012

G-20’nin gözdesi Türkiye

Share This
Tags

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmak üzere geldiği G-20 zirvesine ev sahipliği yapan Meksika’da ekonomi ve dışişleri yetkilileri, ekonomik gücü artan Türkiye’ye övgüler yağdırdı. Cihan Haber Ajansı ( Cihan) muhabirine konuşan Meksikalı yetkililer, Türkiye’nin, Avrupa’daki finansal kriz ve dünyadaki ticari korumacılık engelleri karşısında serbest ticaret ve büyümeye odaklı ve aynı zamanda mali istikrarı sağlamış başarı örneği sunduğunu söylediler.

Meksika Maliye Bakan Yardımcısı Gerardo Rodriguez, Türkiye’nin eş başkanlığını yaptığı ve yükselen piyasa ekonomilerinin Uluslar arası Para Fonu (IMF) içerisindeki kotalarını ve IMF yönetimindeki ağırlığını artıran, 2010 Kota ve Yönetim Reformu çalışmalarını yürüten G-20 bünyesinde Uluslararası Finansal Mimari Çalışma Grubu’nda çok iyi bir performans sergilediğini söyledi. IMF reformunun geciktiğini kaydeden Rodriguez, Türkiye ve Meksika gibi gelişen ekonomilerin uluslar arası finansal kurumlarda daha söz söyleme zamanın çoktan geldiğini ifade etti.

G-20 zirvesinde Meksika başkanının özel temsilcisi olan ve ‘Sherpa’ olarak adlandırılan Dışişleri bakan yardımcısı Lourdes Aranda ise, Los Cabos’da yapılacak G-20 zirvesinin Meksika ve Türkiye gibi gelişen ülkelerin nüfuzunu arttırmada önemli bir rol oynayacağını söyledi. Avrupa’daki mali krizde AB yetkililerinin beklenen performansı göstermediğinden yakınan büyükelçi Aranda, bazı ülkelerde artan ticari korumacılık tedbirlerinden de şikayet etti. Türkiye’yi öven Aranda, Türk meslektaşı ve ‘Sherpa’sı olan dışişleri bakanlığı müsteşar yardımcısı Mehmet Tuğrul Gücük ile son derece uyumlu çalıştıklarını söyledi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı Özel Müşaviri Gonzalo Canseco da artık Türkiye ve Meksika gibi gelişen ülkelerin uluslararası finans kurumlarında söz sahibi olması zamanın geldiğini belirterek, “IMF başkanlığı için yaptığımız mücadeleyi Fransızlara karşı kaybettik ama bir sonraki başkan bir Meksikalı ya da Türk olursa bu hiç sürpriz olmayacak” dedi. Canseco, ülkesinin G-20 de Türkiye benzeri politikalar takip ettiğini ve G-20 için daimi bir sekretarya kurulmasına karşı çıktığını da sözlerine ekledi. Canseco “G-20 gayri resmi ve esnek bir yapı olarak dünyanın Gayri Safi Milli Hasılasının yüzde 90 ına sahip 20 ülkenin bir araya geldiği önemli bir forum ve öyle kalmalı’ dedi. Türkiye’de G-20 formu için daimi sekretarya kurulmasına karşı çıkıyor.

G-20 zirvesinin en önemli gündemini küresel ekonomik istikrarın sağlanabilmesini teminen IMF kaynaklarının artırılmasına yönelik çalışmalar olduğu belirtiliyor. G-20 zirvesinde IMF kaynaklarının artırılmasına ilişkin olarak üye ülkelerin ne kadar katkıda bulunacaklarını açıklanması bekleniyor. Meksika yetkilileri son rakamın zirvede açıklanacağını söylüyorlar.

Bunun yanında başta petrol ve doğalgaz olmak üzere emtia fiyatlarındaki dalgalanmaların ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin ve bu etkilerin hafifletilmesine yönelik adımların da toplantıda görüşülmesi bekleniyor. Meksika yeşil büyüme kavramını G-20 gündemine taşıyarak bu konuda dünyanın önde gelen ekonomilerinin sürdürülebilir kalkınma için ortak çaba harcamasını istiyor.

(MEXICO CITY -CHA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>