BM kuruluşlarından İsrail’e: Gazze ablukasına derhal son ver!

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (Turkish Journal)

BM Kuruluşlarının başı çektiği 50 uluslararası yardım kuruluşu, İsrail’in Gazze Şeridi’nde uyguladığı ablukaya son vermesi konusunda ortak bir açıklama yaptı.

Gazze’ye uygulanan ambargonun 6. yılına girilmesi nedeniyle BM’ye bağlı İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF), Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), başta olmak üzere toplam 50 uluslararası yardım kuruluşunun bugün yayımladıkları ortak açıklamada, İsrail’den Gazze Şeridi’ndeki ablukaya derhal son vermesini istediler.

Açılamada şu ifadelere yer verildi; ”5 yıldan fazladır Gazze’de 1 milyon 600 binden kişi uluslararası hukukun çiğnenerek blokaj altındadır. Bu insanların yarsından fazlası ise, çocuklardır. Biz, aşağıdak imzası bulunanlar tek bir sesle: ‘Şimdi ablukayı sona erdirin’ diyoruz”.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Amos: Ambargo, 1,6 Filistinli’ye uluslararsı hukuk ihlali!

Öte yandan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un İnsanî İşlerden Sorumlu Yardımcısı Valerie Amos da İsrail’in ablukasının derhal kaldırılmasını istemişti. Amos dün yaptığı açıklamda ablukanın Gazze’de yaşayan 1,6 milyon Filistinli üzerinde yıkıcı etkileri olduğunu belirterek, Gazze’deki Filistinliler’in yüzde 80’inden fazlasının insani yardıma bağlı olarak hayatlarını sürdürdüklerini kaydetti. Ablukayla Gazze’de yaşayan herkese toplu bir ceza uygulaması yapıldığına değinen Amos, bunun temel insan haklarından mahrum bırakma anlamına geldiğini ve uluslararası hukukun da ihlâl edildiğini söyledi.

Amos açıklamasında, ”Filistinli ve İsrailli, bütün sivillerin, uluslararası hukuk çerçevesinde halklarının korunması gerekmektedir. Herkesin şiddet korkusu olmadan, barış ve güven içinde yaşama hakkı vardır’’ ifadesini kullandı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.