Davutoğlu, Hule katliamı’nda Esad Esad’ı adres gösterdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye rejiminin meşruiyetini kaybettiğini vurgularken “Esad, Suriye halkının iradesi ile gidecek” dedi. Hule katilamının BM ve Arap Birliği’nin Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın bir muhatabının olmadığını gösterdiğini de söyleyen Davutoğlu, Esad Yönetiminin kendi halkına karşı da PKK unsurlarını kullandığının bilgisi alındığını ifade etti.

Ahmet Davuoğlu, NTV ile yaptığı söyleşide Suriye krizine değinirken bir rejimin ancak iç ve dış meşruiyeti olması halinde ayakta kalabileceğini belirterek Suriye rejiminin meşruiyetini kaybettiğini söyledi.

BM ve Arap Birliği’nin Özel Temsilcisi Kofi Annan ile sürekli temas halinde olduklarını anlatan Davutoğlu, Annan’ın çabalarının sonuç vermesi için bir muhatap olması gerektiğini kaydederek “Maalesef, Hule katliamı Annan’ın bir muhatabı olmadığını gösterdi” sözlerini kullandı.

-“KATLİAMLARLA DİYALOG YOLUNU KAPATTI”-

Esad yönetiminin yaptığı katliamlarla diyalog yolununu kapattığını vurgulayan Davutoğlu, Suriye’ye bir askeri müdahale olasılığına ilişkin Türkiye’nin tutumunun sorulması üzerine bir sorunun çözüm için önce tüm yolların tükenmesi gerektiğini belirtti.

“Hiç kimse, hele Türkiye gibi bir ülke herhangi bir şekilde bir askeri müdahale ilk öncelikli seçenek olarak düşünmez” dedikten sonra 3.5 yıl Bosna Hersek’de yürütülen katliamına seyirci kalınmasının ağır bedeline de dikkat çekti. Davutoğlu, “İç savaş çıkmaması için uluslararası toplumun kararlı tavır alması gereği”ni vurguladı.

-“ESAD SURİYE HALKININ İRADESİ İLE GİDECEK”-

Davutoğlu, silahlı muhalefet konusunda “Biz, hiçbir zaman Suriye Ulusal Konseyi’ne silahlı müdahale telkininde bulunmadık” dediği söyleşi sırasında “Esad, Suriye halkının iradesi ile gidecek” ifadesini kullandı.

Bosna örneğini vererek Suriye’de iç savaşın olmaması için uluslararası toplumun tavır alması gereğine işaret eden Davutoğlu, Türkiye’yi politikalarını kınayanların Hule katliamını kınamadıkları eleştirisinde de bulundu.

-“SURİYE YÖNETİMİNİ PKK’YI KULLANIYOR”-

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye’nin PKK’ya desteğinin kanıtı olup olmadığı yönündeki bir soruyu yanıtlarken de “Suriye yönetimi, tabii kendi lehinde kullanabileceği her şeyi, kartı kullanmak isteyecektir. Türkiye’ye karşı olması bağlamında değil sadece” dedi.

Esad Yönetiminin Suriye içinde de PKK unsurlarını kendi halkına karşı kullandığı bilgilerinin olduğuna işaret eden Davutoğlu, PKK unsurlarının, kontrol sağlanması amacıyla rejimin yanında yer aldıkları bilgisinin kendilerine ulaştığını söyledi.

“Bizim için esas güvenlik riskini yükselten şey, Suriye’de daha yaygın bir kaos çıkmasıdır” diyen Davutoğlu, Türkiye’nin sınırlarını kontrol edeceğinin, bu konuda müktedir olduğunun altını çizdi.

Davutoğlu, “tampon bölge” olasılığının da sorulması üzerine “Ulusal güvenliğimizi tehdit eden bir gelişme olduğunda uluslararası hukuk çerçevesinde her türlü tedbir alma hakkını biz mafuz tutarız ama bu (tampon bölgesi) anlamında bir karar alındığı noktasında değil tabii” mesajını da verdi.

-“TERÖRE KARŞI MÜTTEFİKLERİMİZİ YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”-

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye’nin ABD’den insansız hava araçlarını alma istediği konusunda Kongre’de karşılaşılan engellerin de gündeme geldiği söyleşi gelecek hafta 30 ülkenin temsil edileceği İstanbul’da “Teröre Karşı Küresel Forum” toplantısına ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un katılacağına dikkat çekti.

“Terörün her türüne karşı hepimizin ortak bir çizgide buluşmamız lazım” diyen Davutoğlu, “PKK’ya karşı mücadelede müttefiklerimizi yanımızda görmek isteriz” sözlerini kullandı.

Obama yönetiminin ağırlığını koyması gereğine de vurgu yapan Davutoğlu, bu konuyu Clinton ile görüşeceğini söyledi.

-MAVİ MARMARA İDDİANAMESİNE DESTEK-

Bu arada, Mavi Marmara baskınına ilişkin İstanbul mahkemesince kabul edilen iddianameye de değinen Davutoğlu, “Ortada bir suç var. Sivil insanlar uluslararası sularda öldürüldü” diyerek her suçun bir cezası olması gerektiğinin altını çizdi.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye-İsrail ilişkilerinin onarılması için devreye girenlerin olduğunu belirterek Ankara’nın “ısrarla üzerinde durduğu şartların belli olduğu”nu vurguladıktan sonra “Hukuki süreci destekleyeceğimizi her fırsatta söyledik” dedi.

-“PARİS’E GİDECEĞİM”-

Davutoğlu, Suriye konusunda birçok meslektaşı ile istişareler yaptığını anlattığı söyleşi sırasında Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile bir telefon görüşmesini yapacağını, görüşmede hem bölge hem de ikili konuların ele alınacağını belirterek iki ülke arasında karşılıklı ziyaretlerin olacağını, kendisinin Paris’e gideceği, Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar düzeyinde de ziyaretlerin gerçekleşeceğini ifade etti.

(ANKARA-ANKA)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.