BM Genel Sekreteri Ban’dan, Güvenlik Konseyi’ne karamsar Suriye raporu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye’de yaşanan Hule katliamını oybirliğiyle kınayan bir açıklama yaparken, Genel Sekreteri Ban Ki-moon da, BM Güvenlik Konseyi’ne 13 sayfalık bir Suriye raporu sundu.

Genel Sekreter Ban’ın sunduğu Suriye raporunda karamsar bir tablo çizilirken, raporda yer alan mesajlar şu şekilde sıralandı:

”-BM’nin Suriye misyonu tam kapasiteyle çalışmaya başladı. Yerel düzeyde gözlemcilerin varlığı şiddetin azalmasına katkıda bulundu, ancak BM’nin varlığı şiddeti tam olarak durduramadı.

-Suriye ordusu, bugüne kadar verilen tüm sözlere rağmen, ağır silahlarını kent merkezlerinden hala çekmedi. Suriye’de buna bağlı olarak sivillere yönelik şiddet devam ederken, Suriye yönetimi BM planını uygulamıyor.

-Suriye’nin büyüklüğü ve karmaşık siyasi durumu gözönüne alındığında, güvenlik konusunda net bir manzara görmek mümkün değil.

-BM Misyonuna bağlı gözlemciler, sivil yerleşim merkezlerinde ağır silahların kullanımına bizzat şahit oldu.

-Esad rejimi ve muhalif gruplar, dışarıdan silah ve destek temin etmeye devam ediyor.

-BM ile görüşen ve rejim karşıtı siviller, hükümet güçleri tarafından ciddi bir misillemeyle maruz kalıyor.

-Suriye rejimi, yargısız infazlar ve keyfi gözaltılar başta olmak üzere ciddi insan hakları ihlallerine devam ediyor.

-Rejime bağlı güçler, binlerce sivili, hükümete ait merkezlerde gözaltına almış durumda. Göz altındaki insanlar ve BM açısından ciddi bir endişe kaynağı oluşturan bu tutuklamaları kabul etmek mümkün değil.

-Rejimin ağır silahları kullanmaya devam etmesi ve çatışmaların giderek artması, ülkede huzur içinde bir değişimin mümkün olacağına dair şüpheleri artırıyor.

-Giderek derinleşen şiddet, BM’nin Güvenlik Konseyi kanalıyla daha dikkatli, kararlı ve güçlü adımlar atmasını gerektiriyor.”

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.