BM, Hule Katliamı’nı ‘Güvenlik Konseyi açıklaması’yla kınadı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Suriye’nin Hule ilçesinde gerçekleştirilen katliam, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından kınandı.

BM tarafından yapılan en son açıklamaya göre, 116 kişinin ölümüne neden olan Hule katliamı, Rusya’nın çağrısıyla Pazar günü öğleden sonra gerçekleştirilen BM Güvenlik Konseyi’nin danışma toplantısında ele alındı. Dönem başkanı Azerbaycan’ın başkanlığında toplanan 15 üyeli Konsey, 3 saat süren toplantı sonunda, ‘oybirliği’yle ‘Hule katliamı’nı kınadı. ”Bağlayıcılığı olmayan” (non-binding statement) Güvenlik Konseyi’nin kınama açıklaması, Suriye’de bulunan BM Gözlemci Misyonu’nun (UNSMIS) Başkanı General Robert Mood’un, Hule’deki katliamla ilgili olarak üye ülkelere bilgi vermesi amacıyla gerçekleştirilen toplantıyla geldi.

İngiliz Büyükelçi ‘Sör’ Grant: Annan planı ihlal edildi ancak hala geçerli

Azerbaycan BM Daimi Temsilci Yardımcısı Tofig Musayev’in başkanlığında gerçekleştirilen Konsey toplantısından ardından gazetecilere açıklamada bulunan İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi ‘Sör’ Mark Lyall Grant, katliamın, Suriye’deki rejimin sivil yerleşim yerini bombalaması ve tanklardan ateş açması sonucunda meydana geldiğini söyledi. Suriye’de; Uluslararası Hukuku, Güvenlik Konseyi’nin 2042 ve 2043 sayılı kararını ve 6 maddelik Annan Planı’nı ihlal eden bir saldırı gerçekleştirildiğini ifade eden İngiliz Büyükelçi Grant, Annan’ın en kısa sürede bölgeye gideceğini ve Annan Planı’nın ihlal edilmesine rağmen henüz suya düşmediğini kaydetti.

Büyükelçi Caferi’den Hule’ye Cezayir benzetmesi

Suriye’nin Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar Caferi de, açıklamasında, katliamdan Suriye’deki terörist grupları sorumlu tutarken, katliamla ilgili soruşturma başlattıklarını bildirdi. Caferi katliamı ayrıca, Suriye’de yaşanan gelişmelere BM Güvenlik Konseyi’ni daha fazla çekmek ve olayların askeri müdehaleye vardırılması için bir girişim olarak yorumladı. Caferi ayrıca daha sonra yaptığı bir açıklamada da, Hule katliamı’nı, iç savaşa yol açan ”1990’ların Cezayiri”ne benzetti.

Toplantı Rusya’nın çağrısıyla gerçekleşti

Katliamın arkasında Suriye güvenlik güçlerinin bulunduğuna inanmamaları nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağrıldıklarını belirten Rusya Daimi Temsilci Yardımcısı (Maslahatgüzar) Alexander Pankin, General Mood’un kendilerine bilgi vermesi talebinde bulunduklarını bildirdi.

Katliama tüm taraflardan kınama

14 aya varan ve 10 binden fazla kişinin öldüğü Suriye’deki ayaklanmalarda bugüne kadarki en hunharca ölümcül olaylardan biri olan Hule’deki katliam, BM Güvenlik Konseyi dışında, Suriye yönetimi ve AB tarafından da kınandı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdesi Şam’da yaptığı açıklamda; “Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar hunharca öldürüldü. Bu kahraman Suriye ordusunun bir damgası değildir” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan, AB dış politika sorumlusu Catherine Ashton da katliamla ilgili yaptığı açıklamada, olayı; ”Kendi sivil nüfusuna karşı Suriye rejimi tarafından işlenen iğrenç bir eylem” olarak niteledi.

Pillay, krizin UCM’ye havale edilmesi isteğini yineledi

‘Konsey’ toplantısının devam ettiği sırada merkezi Cenevre’de bulunan BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi’ni Suriye’deki krizi Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) havale etmesini istedi.

Hule’deki olayda sivillerin öldürülmesini şiddetle kınayan Pillay, Hule’de ”insanlığa karşı suç” işlenmiş olabileceğini bildirdi.

Daha önceki açıklamalarında olduğu gibi, Suriye hükümetinden sivil halka karşı aşırı güç kullanmayı derhal bırakmasını isteyen Pillay, Hule katliamının tarafsız bir uluslararası kurum tarafından soruşturulması gerektiği söyledi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.