Published On: Sat, May 26th, 2012

Davutoğlu, Malmström ile Avrupa’yla vize muafiyetini görüştü

Share This
Tags

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström ile telefon görüşmesi yaptı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Malmström’ün talebi üzerine gerçekleşen görüşmede vize muafiyeti ve geri kabul anlaşmasına ilişkin hususlar ayrıntılı bir şekilde ele alındı.

Davutoğlu, Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal ile dünkü görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Malmströn ile görüşeceğini söyleyerek, vize muafiyeti konusunda Türkiye’nin çok haklı temellere dayalı talepleri ve kaygıları olduğunu belirtmişti. Davutoğlu, “Biz vize muafiyetinin artık gecikmeden bir an önce sağlanması için somut adımlar atılmasını, bu konuda güçlü ve somut bir irade görmeyi arzu ediyoruz. Bu bağlamda da önümüzdeki 1 ay kritik bir dönemdir. Danimarka dönem başkanlığında biz on yıllardır bekleyen bu önemli sorunun aşılması için bir öncülük bekliyoruz ve bunun da olacağından eminiz” demişti.

(ANKARA -AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>