Çağlayan’dan AB’ye vize tepkisi: ”Al başına çal!”

Ekonomi Bakanı Çağlayan, “AB, Türkiye’ye bugün yine çok şey bahşetmiş, vize konusunda ciddi kıyak yapacaklarmış. Al başına çal, ne diyeyim ben sana” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Çorum Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇORUMSİAD) ile Orta Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Derneği (OKASİFED) tarafından organize edilen ”Yerel Dinamikler” toplantısına katıldı.

Bugün Türkiye’ye sadece Türk olarak bakmamak gerektiğini vurgulayan Çağlayan, bu bakışın şaşı bir bakış olacağını kaydetti.

Türkiye’nin 56 ülkeye dört saatlik uçuş mesafesinde olduğuna dikkati çeken Çağlayan, ”Türkiye, sadece Avrupa’nın en büyük kara ve taşıma filosuna sahip, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke değil. Bugün Türkiye, 56 ülkeye dört saatlik uçuş mesafesinde olan bir ülke. Bu 56 ülkede dünya toplam ithalatının yüzde 46’sı burada yatıyor. Avrupa’nın yaş ortalaması 45, iş bitmiş” dedi.

AB’nin Türkiye’ye yönelik vize kolaylığı yapacağını okuduğunu belirten Çağlayan, ”AB, Türkiye’ye bugün yine çok şey bahşetmişler. Türkiye’ye vize konusunda ciddi kıyak yapacaklarmış. Al başına çal ne diyeyim ben sana” diye konuştu.

S&P’ye artık double S&P diyorum

Türkiye’ye bazı derecelendirme kuruluşlarının da iki yüzlü davrandığını dile getiren Çağlayan, ”Biliyorsunuz bir derecelendirme şirketi Standard&Poor’s (S&P) var. O artık double S&P oldu. Çünkü ben ona çifte standart diyorum. S&P bugün haritada bulamayacağınız, gece sokaklarında gezemeyeceğiniz ülkeler, Avrupa’da resmen oksijene bağlanmış, hayat ünitesine, yoğun bakıma bağlanmış bu ülkelere hak etmediği notları verirken, Türkiye’ye gelince şaşırıyor” diye konuştu.

S&P’nin Türkiye ile ilgili derecelendirmelerinin dikkate alınmadığını belirten Çağlayan, ”Bu açıklamayı yaptı ne oldu? Hangi ekonomik birim, kurum Türkiye’nin faiz dengesini bozdu? Allah’a şükür ‘Ti’ye bile almadılar. Türkiye’nin karizmasını çizelim derken kendi karizmalarını çizdiler” dedi.

(ÇORUM -AA)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.