New York’ta çifte Türk bayramı: Mehterli Türk Yürüyüşü büyük alkış topladı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun (TADF) tarafından New York’ta geleneksel olarak düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü’nün 31’incisi 19 Mayıs çoşkusuyla birlikte binlerce Türk’ü New York sokaklarına topladı.

Türklerin yurt dışında gerçekleştirdiği en büyük etkinliklerden biri olan Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali’nin bu yıl, Genelkurmay’ın Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı’na bağlı olan Mehteran Takımı’yla izleyenlerden büyük alkış alırken, önceki yıllara göre daha çoşkulu ve başarılı geçtiği görüldü. Mehteran Takımı, New York sokaklarını dolduran binlerce Türk’ün ”Yaşasın Türkiye” diye çoşkulu tezahüratlarına neden oldu.

Mehteran takımının geçidi, yalnızca Türklerin değil sokaklardan geçen Amerikalıların da ilgisini çekerken, bu yılki Türk Günü yürüyüşüne katılanlar arasında Kızılderililer de yer aldı.

New York’ta Madison Caddesi’nde yapılan Türk Yürüyüşü’ne Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da katıldı. Bozdağ, yürüyüş öncesinde yaptığı açıklamada, ”New York’ta çifte bayram yaşıyoruz. Hem 19 Mayıs’ı hem Türk Günü Yürüyüşü’nü kutluyoruz” dedi. Bozdağ açıklamasında şunları söyledi: “ABD’de gerçekten çok başarılı bir Türk toplumu var. Her alanda çok başarılı vatandaş, soydaş ve akrabalarımızla gurur duyuyoruz. Burada güzel işler yapıyorlar. Onların duacısıyız, destekçisiyiz ve bugün onlarla beraberiz”

Türk Günü Yürüyüşü’ne ABD genelindeki ve Türkiye’den gelen Türklerle birlikte, daha önceki yıllarda olduğu gibi Türk dünyasının dört bir yanındaki Türkler ve akraba topluluklarından temsilcileri katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ dışında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, TADF Başkanı Ali Çınar, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, KKTC’nin New York Temsilcisi Büyükelçi Hilmi Akil, Washington Büyükelçiliği geçici Maslahatgüzarı Timur Söylemez, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafsar ve diğer resmi yetkililer ile Türk toplum temsilcileri katılırken, yürüşü takiben gerçekleştirilen BM ve Türkevi yakınındaki Dag Hammarskjold Park’ta gerçekleştirilen Türk Günü Festivali çoşkulu görüntülere sahne oldu.

Burada gerçekleştirilen bölüme, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan da katılırken, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz de önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da festivaldeki yerini aldı.

Festivalin müzik ve dans gösterilerinden önce, bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, TADF’nin hem Türk dünyasını hem de akraba topluluklar arasında bir yakınlaşma sağlamasından duyduğu memnuniyeti getirerek; ‘‘Bunu başaran sizlere buradan teşekkür ediyorum. Birliğin olduğu yerde hayata faydalı sonuçlar olarak yansır. Nerede birlik varsa orada başarı vardır’’ dedi.

Konuşmasında, artık yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının bulundukları ülkelerde Türkiye’deki seçimler için oy kullanabileceklerini bildiren Bozdağ, ‘‘İnşallah 2014’te Cumhurbaşkanlığı seçimini yapıyoruz. İnşallah 2015’te milletvekilliği seçimi olacak. ABD’de yaşayan vatandaşlarımız gibi diğer yabancı ülkelerde yaşayan tüm vatandaşlarımız Türkiye’de mahallesindeki sandıkta nasıl oy kullanıyorsa öyle oy kullanma imkanı bulacak’’ diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, festivalde yaptığı konuşmada, Amerika’da yaşayan Türklerin kültürel ve sosyal hayata girerek yaşadıkları topluma entegre olmalarının önemine değinerek, Türkler’den siyasete atılmalarını istedi. Babacan, ‘‘Ancak diğer yandan kendi aranızdaki birlik beraberlik de önemli. Sizler ne kadar birbiriniz ile dayanışma içinde olursanız o kadar güçlü olacaksınız’’ ifadesini kullandı.

Türk insanını, ‘‘Bugün neden Washington’da Temsilciler Meclisi’nde bir Türk vatandaşımız yok” diye soran Babacan, ABD’deki Türklere haklarını en iyi şekilde alabildikleri alan olarak siyasete girmelerini gösterdi. Babacan, siyasi alanda Avrupa’da yaşayan Türklerin daha etkin hale gelmeye başladıklarının altını çizerek, önümüzdeki 10 yıl içinde Temsilciler Meclisi’nde birkaç tane Türk görebileceklerine inandıklarını ifade etti.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.