Türk doktor Tamer Seçkin, Brooke Shields ile birlikte ‘Ellis Adası Şeref Madalyası” aldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de en ünlü jinekolog ve laparoskopi uzmanlarından Türk doktor Tamer Seçkin’e  “Ellis Adası Şeref Madalyası” ödülü verildi. Ödül alanlar arasında bir Türk işadamı ile birlikte ünlü Hollywood yıldızı Brooke Shields de yer aldı.

Her yıl “ABD’ye ve atalarına bağlı seçkin yabancı kökenli Amerikan vatadandaşları”na verilen geleneksel “Ellis Adası Şeref Madalyası” ödülleri sahiplerini bulurken, ödüle layık görülenler arasında bu yıl 2 Türk de yer aldı.

Türkiye’de doğup büyümesine rağmen, hiçbir destek almadan ABD’nin en ünlü jinekolog ve laparoskopi uzmanlarından biri olarak doktorluk kariyerinde büyük başarılara imza atan Dr.  Seçkin ile birlikte, California’da yaşayan genç Türk işadamı Emrah A. Kovaçoğlu’na da ”Ellis Adası Şeref Madalyası” verildi.

Ödüllerin takdim edildiği görkemli törende bu ödüle layık görülen arasında, ünlü Hollywood yıldızı Brooke Shields, Cumhuriyetçi partililer Kongre üeleri, Amerikan ordusunun üst düzen temsilcileri ile birlikte Türkiye, Ermenistan ve Lübnan kökenli Ermeni asıllı Amerikalıların ağırlığı dikkat çekti.

Ünlü manken, televizyon programcısı Padma Lakshmi’yle birlikte kurduğu Amerika Endrometrosis Vakfı’yla (Endometrosis Foundation of America: EFA) filantorapist olarak uluslararası başarılara da imza atan Dr. Seçkin, ödülün daha önceki sahiplerinden Türk filantoropist Haldun Tashman’ın (Taşman), işadamı Emrah Kovaçoğu da California’da yaşayan Kıbrıs Türk kökenli işadamı Mike Mustafoğlu’nun tavsiyesi sonucunda ödüle layık görüldüler.

Ödül alanlar için, Manhattan’daki Ritz Carton Hotel’de özel bir resepsiyon verilirken, daha sonra vapurlarla gidilen Ellis Adası’nda özel seromoniler düzenlendi.

ABD’ye 1891’den 1954 yılına kadar çeşitli ülkelerden gemiyle gelen göçmenlerin ilk ayak bastığı yer olan Ellis Adası’nda askeri ağırlıklı seromonileri takiben, göçmenlerin ağırlandığı bugün müze olarak kullanılan tarihi mekanda, özel bir yemek verildi. Ellis Adası’ndaki törenler, Özgürlük Heykeli’nin önünde gerçekleştirilen havaifişek gösterileriyle sonlandı.

Brooke Shields bastonuyla katıldı

Akşamdan başlayıp gece yarısına kadar süren 5 saatlik uzun programa, ünlü Hollywood yıldızı Brooke Shields de katıldı. Daha önce ayağını burkan ve ayağından küçük bir operasyon geçiren Brooke Shields, bastonu olmasına rağmen yürümekte zorlandığı uzun gecenin tüm seromonilerine katılarak, büyük bir özveride bulundu.

Brooke Shields dışında, bu yılının ödül alan ünlüleri arasında, 2003 yılında Kuzey Irak’ta görev yaptığı dönemde Süleymaniye’de 11 Türk askerini tutuklanıp, başlarına çuval geçirilmesini emrettiği belirtilen ve bu konudaki sorularımızı cevapsız bırakan eski Amerikan Genelkurmay Başkanı General Ray T. Odierno ile Florida’dan Temsilciler Meclisi’ne seçilen ilk kadın Kongre üyesi ve en yaşlı üyesi olan, geçen hafta İstanbul’dan dönen Ileana Ros-Lehtinen ile şarkıcı Frankie Valli de yer aldı. Ünlü artist Alec Baldwin’in annesi Carol Baldwin de ödülünü, geceye tekerlekli sandalyeyle gelerek aldı.

Amerikan kara, deniz ve hava kuvvetlerinin bandolarının özel gösteri yaptığı geceye 1200 civarında davetli katıldı.

Daha önce bu ödüle layık görülen diğer Türk asıllı ‘Türk-Amerikalı’lar ise, şu isimlerden oluşuyor; iş adamları Mike Mustafaoğlu, Kaya Tuncer ve Ergün Kırlıkovalı ve Haldun Taşman ile Dr Mehmet Öz ve başarılı işadamı filantoropist Haldun Taşman.

Daha önce bu ödülü alan ünlü Amerikalı isimler arasında; Gerald Ford, Richard Nixon, Ronald Reagan, Jimmy Carter, George Bush ve Bill Clinton gibi başkanları ile birlikte Muhammed Ali, Rosa Park ve Frank Sinatra gibi Amerikan ikonları da yer alıyor.

Önceki yıllarda ödül alanlardan bazıları ise şöyle sıralanıyor; General Norman Schwarzkopf, Janet Reno ve Colin Powell gibi ABD ordusunda en üst düzeyde görevlerde bulunmuş isimlerinin yanında, Senatör John McCain, Ben Nighthorse Campbell ve New York eski Belediye Başkanı Rudolph Giuliani gibi ünlü Cumhuriyetçilerin ağırlığı dikkat çekiyor. Tom Brokaw, Barbara Walters, Mike Wallace, Quincy Jonesü, Bob Hope, Lee Iacocca, Jane Seymour, Gloria Estefan, Jane Seymour, Dr. Michael E. DeBakey ve Elie Wiesel da ödül alanlar arasında bulunan diğer ünlü isimler.

Ulusal Etnik Koalisyonu (National Ethnic Coalition of Organizations: NECO) tarafından 1986 yılından beri bugüne kadar aralarında ABD Başkanların da olduğu bin 800 kişi ödül alırken, ödülün verilişinde, adayların “atalarına bağlılığını bırakmadan Amerikan vatandaşlığını özümsemeleri” dikkate alınıyor.

Ellis Adası 1891 yılından itibaren 20 milyon göçmenin ülkelerindeki baskıdan, kast sisteminden kurtuldukları veya savaşlardan kaçanların ilk durağı olmuş. 1954 yılında kapatılan Ellis Adası daha sonra ABD Başkanı Lyndon Johnson tarafından ulusal anıt olarak ilan edilmiş. Bugün müze olarak hizmet veren Ellis Adası, hemen yanında bulunan Özgürlük heykeliyle New York’a gelen turistlerin ilk ziyaret ettikleri mekanlardan biri konumunda.

(Fotoğraflar: Turkish Journal)

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.