Hainler 4 bakana birden saldıracaktı

Silvan ilçesinde, 4 Mayıs’ta gerçekleştirilen Silvan Barajı temel atma törenine katılan bakanlar Mehdi Eker, Cevdet Yılmaz, Mehmet Şimşek ve Veysel Eroğlu’nun geçeceği yola önceden konulmuş patlayıcı madde bulunarak imha edildi.

Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde PKK’nın hain planı son anda deşifre edildi. Silvan Barajının temel atma törenini kana bulama planı istihbarat ve güvenlik güçlerinin koordineli ve titiz çalışması neticesinde etkisizleştirildi. Bakanlar ve katılımcıları hedefleyen 20 kg alüminyum nitrat ihtiva eden silindir şeklinde boya tenekesine sıkıştırılmış güçlü ve özel yapım patlayıcı istihbarat çerçevesinde bulunarak etkisiz hale getirildi. Diyarbakır Valiliği açıklamasında; “Törene katılanların (bakanların) intikallerinin hava yolu ile gerçekleştirilmesinin hain planı boşa çıkarılmasını sağladı” denildi.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Hükümet adına 4 Bakanın katılımı ile gerçekleştirilen ve ülkenin Atatürk Barajından sonra en büyük sulama projesi olan Diyarbakır Silvan Barajının temel atma gününü kana bulayacak özel yapılmış el yapımı patlayıcı madde ele geçirildiği bildirildi.

HEDEF BARIŞI BALTALAMAK

Kalkınma, Su işleri, Tarım ve Maliye Bakanları ve barışı hedef alan bu hain planın son anda deşifre edildiği ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: PKK-KCK terör örgütünün, Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük sulama projelerinden olan Silvan Barajı ile 7 depolama barajı ve tünel inşaatı projelerinin bölgeye sağlayacağı ekonomik fayda, istihdam, gelir, ihracat artışı, işsizlere iş ve aş üretecek çalışmayı sekteye uğratmak, adeta bir barış projesi olan Silvan Barajının inşaatını sabote etmeye ve temel atma törenine iştirak eden Bakanlara ve katılımcılara yönelik olduğu değerlendirilen ve geçecekleri yola döşenmiş patlayıcı, alınan istihbarat çerçevesinde bulunarak etkisiz hale getirildi” denildi.

BOMBA SİLVAN-BATMAN KARAYOLUNA

Törene katılanların intikalinin havayolu ile gerçekleştirilmesi yapılan hain planın boşa çıkarılmasını sağladığı kaydedilen açıklamada şöyle dendi:

“Diyarbakır Jandarma komutanlığınca yapılan istihbarat çalışmaları neticesinde 4 Mayıs 2012 Cuma günü Silvan barajı temel atma törenine katılacak Sayın Bakanlar, bürokrat ve misafirler ile operasyon birliklerine yönelik olarak döşendiği değerlendirilen Silvan-Batman Karayolunun 3üncü kilometresinde menfezin altında patlayıcı madde olduğu bilgisinin istihbar olunması üzerine yapılan araştırma sonucunda; Silvan-Batman Karayolu 3üncü kilometresinde Yeniköy Yolu sınırları içerisinde bulunan menfezin içerisinde, 15-20’lık boya tenekesini andıran dışı alüminyum folyo ile kaplı, bomba düzeneği olan 40-50 cm çapında, 30-35 cm yüksekliğinde, menfezden araziye doğru uzanan 25 metre uzunluğunda çiftli kablo sistemli düzenekli ve el yapımı olduğu değerlendirilen patlayıcı madde tespit edilmiştir.

05.05.2012 günü gerekli emniyet tedbirlerinin alınarak, söz konusu patlayıcı madde bomba imha uzmanlarınca patlatılarak etkisiz hale getirilmiştir. Söz konusu patlayıcı maddenin yaklaşık 20 kg alüminyum nitrat ihtiva eden silindir şeklinde boya tenekesine sıkıştırılmış güçlü ve özel yapım patlayıcı olduğu anlaşılmıştır.

PKK’NIN BARAJ YAPIMINI ENGELLEME ÇABALARI

Patlayıcı maddenin bomba imha uzmanlarınca etkisiz hale getirilmesinden sonra olay yeri inceleme ekiplerince gerekli numuneleri alınarak kriminal laboratuarlarına gönderilmiştir. Bilindiği üzere ülkemiz ve bölgemiz açısından büyük önem taşıyan ve tamamlandığında yıllık 880 milyon gelir ile 318 bin kişiye istihdam ve iş sağlayacak olan Silvan barajı inşaatının şantiyesinde çalışan iş makineleri de 09 Kasım 2011 tarihinde yakılmış ve 3 işçide kaçırılmıştı.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ÇİRKİN YÜZÜ BİRKEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI

Silvan Barajı inşaatında daha önce söz konuşu iş makinelerinin yakılması ve temel atma gününde anılan güzergahta patlayıcı maddenin ele geçirilmesi, bölücü terör örgütünün yöredeki vatandaşlarımızın, refahının artmasını istemeyen huzuruna, birliğine, beraberliğine kasteden, tesis edilen barışı ve güveni yok etmeye çalışan beyhude girişim ve eylemler olarak değerlendirilmektedir. Terör örgütünün çirkin yüzü tüm açıklığıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Devletimizin, vatandaşlarımızın huzurunu, mutluluğunu, geleceklerini güzel kılmak adına her zaman ve ortamda istihdam sağlayacak, iş ve aş yaratma ile ekonomik ve sosyal çalışmalarımıza ve insanlarımızın refah düzeyini artıracak projelere devam edeceğiz”

(ENGİN ÖZTÜRK / STARGAZETE.COM)

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.