Erdoğan Suriye’li mültecilere hitap etti: Esad’a, Nemrut hatırlatması!

Başbakan Erdoğan, Kilis’te Öncüpınar konteyner kenti ziyaretinde Suriyeli göçmenlere seslendi. Başbakan Erdoğan, Esad’a seslenirken Firavun, Nemrut ve Hanam’ı hatırlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Nice Firavun, nice Nemrut, nice Haman, nice diktatörler yaptıkları zulmün bedelini ödeyerek arkalarında tarih boyunca silinmeyecek kara bir leke bırakarak bu dünyadan göç ettiler. İnşallah benim Suriyeli kardeşlerime, bizim kardeşlerimize zulmedenler de er ya da geç bu yaptıkları zulmün hesabını milletleri önünde vereceklerdir” dedi.

Erdoğan, Kilis’te Suriyelilerin kaldığı Öncüpınar konteyner kentini ziyaret etti.

Kentte kurulan otobüsten Suriyelilere seslenen Erdoğan, sözlerine, ”Sizler şu anda kardeşlerinizin yurdunda, kendi evinizdesiniz. İnşallah Suriye’de güvenlik sağlanıncaya kadar, sizler gönüllü olarak dönmek isteyinceye kadar başımız ve gözümüz üstündesiniz” diyerek başladı.

Başbakan Erdoğan, şu ana kadar Suriye’den Türkiye’ye 40 bin 807 giriş yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
”Bunlardan yaklaşık 18 bini kendi arzularıyla tekrar Suriye’ye döndü. Şu an itibarıyla değişik kamp merkezlerimizde toplam olarak 23 bin 11 Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Şu anda konteyner kentimizde, bu kampta 2001 konteynerde 9 bin 633 kardeşimizi misafir ediyoruz. Bu kampın kapasitesini 12 bine kadar çıkartacağız. 2 bin 60 konteyner, sizlere hizmet verecek. Ayrıca Hatay’da bulunan misafirlerin tamamı da bu kampla birlikte 10 bin kapasiteli.

Tüm kamplarımızda sizler için eğitimden sağlığa, gıdadan giyime, spor imkanlarından ibadet yerlerine kadar her ihtiyaç en ince ayrıntısına kadar düşünülüyor ve bu ihtiyaçları gidermeye çalışıyoruz, çalışacağız. Şu anda Hatay’da 35 derslikte 805 öğrenci okul öncesi, ilk ve ortaöğretime devam ediyor. İnşallah burada bulunan 4 bin 251 okul çağındaki yavrumuz için de eğitim imkanlarının oluşturulması çalışmasını sürdürüyoruz.”

-”Er ya da geç bu yaptıkları zulmün hesabını milletleri önünde vereceklerdir”-

”Sizler kendi isteğinizle gönüllü olarak, güvenlik içinde ülkelerinize dönünceye kadar her türlü ihtiyacınızı karşılamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” sözünü yineleyen Erdoğan, Suriyelilere şöyle seslendi:

”Şunu biliniz, şuna inanınız: Zulüm kalıcı değildir, daim değildir, ebedi değildir. Masum insanları katleden, çocukları katleden, kadınları katleden zalimler tarih boyunca her zaman er ya da geç cezalarını çektiler.

Nice Firavun, nice Nemrut, nice Haman, nice diktatörler yaptıkları zulmün bedelini ödeyerek arkalarında tarih boyunca silinmeyecek kara bir leke bırakarak bu dünyadan göç ettiler. İnşallah benim Suriyeli kardeşlerime, bizim kardeşlerimize zulmedenler de er ya da geç bu yaptıkları zulmün hesabını milletleri önünde vereceklerdir.”

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.