Published On: Mon, Apr 16th, 2012

Kıbrıs Rum kesiminde cami kundaklandı

Kıbrıs Rum kesiminin Limasol kentinde bulunan tarihi Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii benzin dökülerek yakılmak istendi.

KKTC Din İşleri Başkanlığı’nın Kıbrıs Rum kesimi Sorumlusu ve Hala Sultan Camii İmamı Şakir Alemdar, geçen Cuma gecesi Rum gençler tarafından kundaklandığı belirtilen caminin çatısının çökmek üzere olduğunu bildirdi.

Caminin girişinin, ahşap veranda kısmındaki dış mertekler, kapı ve bir pencerenin yandığını belirten Alemdar, cami içindeki halıların da is ve çıkan yangından zarar gördüğünü kaydetti.

Alemdar, ibadete açık olan caminin, Osmanlı döneminden kalma kitabeliğinin de düşerek kırıldığını anlattı. Alemdar, Cumayı Cumartesine bağlayan gece meydana gelen olaydan, Rum tarafında Paskalya tatili olması nedeniyle geç haberdar olduklarını söyledi.

Bugün Rum polisiyle görüştüğünü ve polisin, “kundaklamayı gençlerin yaptığı” yönünde açıklama yaptığını aktaran Alemdar, olayla ilgili gözaltına alınan olmadığını kaydetti.

Söz konusu camiye yönelik saldırının ilk olmadığına işaret eden Alemdar, caminin yakınında yaşayanların en son 15 gün kadar önce de saldırı olduğunu söylediğini belirterek, “Bu saldırı ilk değil” dedi.

(LEFKOŞA -AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>