Published On: Thu, Apr 12th, 2012

BM’ye göre Türkiye, dünyanın en mutlu 78. ülkesi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler’nin (BM) Columbia Üniversitesi Dünya Enstitüsü’ne yaptırdığı “Dünya Mutluluk Raporu”na göre Türkiye kendine ancak 78. sırade yer bulabildi.

BM Genel Kurulu’nda Butan Krallığı’nın evsahipliğini yaptığı toplantıda dünyanın en mutlu ülkelerinin sıralamasının yer aldığı “Dünya Mutluluk Raporu” açıklandı. Rapora göre, dünyanın en mutlu ülkeleri Avrupa’nın kuzeyinde, en mutsuz ülkeleri ise Afrika’nın Sahra Altı bölgesinde yer alıyor.

Yeni rapora göre, dünyanın en mutlu ülkesi girişimcilik ve fırsat eşitliğinde dünya birincisi kabul edilen Danimarka olurken, dünyanın en mutsuz ülkesi olarak en son sırada ise, yoksulluğun hakim olduğu Togo yer aldı. Öte yandan rapora göre, dünyada genel olarak mutluluk oranının son 30 yılda, çok az bir oranda da olsa, arttığı dikkat çekti.

Sıralamada, sadece ekonomik göstergelere göre değil aynı zamanda, siyasi özgürlük, güçlü toplumsal bağlar, yolsuzluk karşıtı önlemler gibi birçok etken dikkate alındı. Kişisel düzeyde ise, akıl ve fizik sağlığı, güvenilirlik, iş güvenliği ve aile ilişkileri gibi faktörlere değerlendirme yapıldı.

Türkiye’nin 78. olduğu sıralamada, dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde ilk 10 şu şekilde dizildi:

1. Danimarka

2. Finlandiya

3. Norveç

4. Hollanda

5. Kanada

6. İsviçre

7. İsveç

8. Yeni Zelanda

9. Avustralya

10. İrlanda

En mutsuz 10 ülke:

1. Togo

2. Benin

3. Orta Afrika Cumhuriyeti

4. Sierra Leone

5. Burundi

6. Haiti

7. Tanzanya

8. Kongo

9. Bulgaristan

10. Gürcistan

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>