Hollanda firmasının uçan araba test sürüşü başarılı

Hollanda firması PAL-V Europe NV’dan yapılan açıklamada, uçan araba PAL-V’nin test sürüşünün başarılı geçtiği bildirildi. “Kişisel hava ve kara aracı” anlamına gelen PAL-V, iki oturaklı ve elektrikle çalışan kanatsız bir taşıt.

Firmadan yapılan basın açıklamasında, PAL-V’nin Hollanda’nın Belçika’daki Gilze en Rijen şehrindeki bir havaalanında bir çok test uçuşundan geçtiği, uçan arabanın “otomatik pervaneleriyle bir helikoptere benzediği”kaydedildi. Uçan araç için yeni altyapıya gereksinim duyulmadığı, var olan yollarda ve havaalanlarında rahatlıkla kullanılabileceği belirtildi.

Firma, PAL-V’nin havanın durumuna göre 350 ile 500 kilometre arasında mesafe alabileceğini, test denemelerinde karada ve havada 180 kilometre hıza çıkıldığı bilgisini verdi. PAL-V Europe NV sözcüsü, “Araç geleneksel taşıtlar kadar yakıt harcıyor. İleride biodizel ve bioethanol kullanan versiyonlarını da üreteceğiz.” dedi. Aracın çimende veya asfaltta 165 metrede havalandığı, sürücü lisansı için 20-30 saatlik bir eğitimin yeterli olacağı açıklandı. PAL-V’nin maksimum bin 300 metre yükseleceğe çıkabildiği ve uçuşlara sivil havacılığın müdahale etmeyeceği belirtildi.

PAL-V’yi üreten Europe NV’ın CEO’su Robert Dingemanse, “PAL-V’nin ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmesini anons etmenin gururunu yaşıyoruz. Geleceği beraber inşa etmek için yatırımcıları davet ediyoruz. Uçan aracımıza çok büyük ilgi var, her gün potansiyel müşterilerden ve sektördeki işletmecilerden teklif alıyoruz.” dedi.

(CHA)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.