Published On: Tue, Apr 3rd, 2012

Çağlayan: Türk ekonomisinin 8,5 büyümesi sürpriz değil!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bugün açıklanan büyüme rakamlarını değerlendirirken, Türkiye ekonomisinde daha önce yüzde 8,3 ile 8,5 arasında bir büyüme beklediğini söylediğini hatırlattı ve ”yüzde 8,5 büyüme sürpriz değil, şaşırmadım” dedi.

Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin, 2011 yılında kaydettiği yüzde 8,5’lik büyüme hızıyla bir kez daha dünyanın pek çok ülkesinden farklı bir ekonomiye sahip olduğunu gösterdiğini ifade etti.

GSYH’nin 772 milyar dolara, kişi başına düşen milli gelirin de 10 bin 444 dolara ulaştığını anımsatan Çağlayan, ”Türkiye ekonomisi, nüfusu 70 milyonun üzerinde olup kişi başına 10 bin doların üzerinde GSYH rakamına ulaşan ülkelerden biri konumunu 2011 yılında da sürdürdü” dedi.

2011 yılının Türkiye için ”rekorlarla geçen bir yıl” olduğunu belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

”Türkiye, küresel kriz sonrasında en fazla istihdam artışı sağlayan ülkelerden biri oldu. 2011 yılının üç çeyreğinde de Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi oldu. Türkiye ekonomisi sadece istihdam ve büyüme rakamlarında değil, ihracatta da rekor kırdı. 135 milyar dolar ihracatla Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru gerçekleştirildi.

Kırılan bu rekorlarda, gerçekleşen bu büyüme rakamlarında ihracatın önemli katkısı bulunuyor. Türkiye ekonomisinin büyümesinde ihracatın net katkısı üçüncü çeyrekte olduğu gibi son çeyrekte de devam etti. Son çeyrekte ihracatın büyümeye katkısı yüzde 3,2 oldu. 2012 yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen ihracat rakamları da gösteriyor ki ihracatın büyüme katkısı pozitif olacak.”

-”Türkiye’nin dünya büyümesine katkısı 0,1 puan”-

Türkiye ekonomisinin bu dinamizminin dünya ekonomisinin büyümesine de yansıdığına dikkati çeken Çağlayan, geçen yıl yüzde 8,5 büyüyen Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisinin büyüme hızını 0,1 puan yükselttiğini bildirdi. Çağlayan, Türkiye 2011’de bu kadar büyümeseydi dünya ekonomisinin büyüme tahmininin yüzde 3,8 değil, yüzde 3,7 olacağını belirtti.

Türkiye Avrupa Birliği (AB) içinde olsaydı, aynı şekilde AB’nin 2011 yılı büyümesinin de yüzde 1,6 değil, yüzde 1,9 olacağını ifade eden Çağlayan, bu durumun Türkiye’nin AB’ye dinamizm katacağının göstergesi olduğunu kaydetti.

-”İç talep daralıyor”-

Türkiye ekonomisinin büyüme hızının, alınan önlemlerin bir sonucu olarak 2011’in son çeyreğinde bir miktar yavaşladığını da belirten Çağlayan, bu yavaşlamanın tüketim mallarına olan iç talebin daralmaya başlamasından kaynaklandığını, bu çerçevede tüketim malı ithalatının da düştüğünü bildirdi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türkiye ekonomisinin yumuşak inişi gerçekleştirdiğini, alınan önlemler ve ihracat seferberliğiyle 2012 yılında Türkiye ekonomisinin Orta Vadeli Programda öngörülen yüzde 4 büyümenin üzerinde, yüzde 5 civarında büyüyeceğini tahmin ettiğini kaydetti.

(ANKARA -AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>