Elektrikten sonra şimdi de Doğalgaz’a büyük zam: %18

Türkiye’de elektriğe yapılan yüzde 9.2’lik zamdan sonra şimdi de, doğalgaz fiyatlarına zam geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ”Doğalgaza yarından geçerli olmak üzere yüzde 18,72’ye varan oranlarda zam yapmak zorunda kaldık” dedi.

Kayseri’de yerel bir televizyon kanalında ”Basın Kulisi” programında soruları yanıtlayan Yıldız, elektrik zammına ilişkin hiçbir siyasetçinin zammı sevmeyeceğini ancak dünya gerçeklerinin gözü kapalı izlenemeyeceğini anlattı.

Doğalgaza yarından geçerli olmak üzere yüzde 18,72’ye varan oranlarda zam yapmak zorunda kaldıklarını belirten Yıldız, ”Bu çok fazla baskı altında yapılan zamdır. Bir iktidar düşünün 10 yıl önce 22 dolara ham petrol alırken şuan 122 dolardan alamıyor. Sizin 3 katına katlanan gayrisafi milli yurtiçi hasılanıza karşılık, 6 katına katlanan enerji kilidiniz var. Bir yanda da bunları yerli kaynaklar haline getirmek için yaptığımız çalışmalar var” diye konuştu.

Elektriğe farklı tarifelere göre, yüzde 8 ile 10 civarında ortalama zam geldiğini anımsatan Yıldız, ”Geçen yılın sonunda Rusya’dan aldığımız doğalgazın indirimini almamış olmaydık, bu zamlar belki 2 katına çıkacaktı. Uluslararası istikrarsızlığın getirdiği, özellikle Arap Baharıyla birlikte gelen istikrarsızlığın dünyaya faturası ham petrolde 100 milyar dolar civarındadır” diye konuştu.

Ham petrol fiyatları ve dövizdeki artışın bu zamları zorunlu hale getirdiğini anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

”Türkiye’nin konuşulmayan bir dezavantajı da var. Ham petrolün fiyatı döviz bazında arttı. Türkiye dolar olarak alıp, Türk Lirası olarak tahsil ediyor. Yalnız, dövizin artışında bile Türkiye’nin aldığı petrolde yüzde 17’ler civarında fiyat artışı oluyor. Aldığımız ham petrol ve doğalgaza son 19 ayda yüzde 29 zam geldi. Bu ciddi bir rakam. Döviz zammını hariç tutarak bunu söylüyorum. Yani hem dövizin yükselmesi, hem ham petrol fiyatının yükselmesi bu zamların zeminin bize hazırlamış oldu.”

Akaryakıttaki vergi oranına ilişkin bir soru üzerine de Bakan Yıldız, ”Vergi düşüktür diyemem ama vergiyle alakalı düzenlemelerin hesabını yapan Maliye Bakanımızın işine de karışmak istemem” dedi.

-BOTAŞ AÇIKLADI-

BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yarından geçerli olmak üzere doğalgaz satış fiyatlarının, nihai tüketici fiyatlarına yüzde 16,49-18,72 oranlarında yansıyacak şekilde artırıldığı bildirildi.

Açıklamada uluslararası ham petrol ve petrol ürün fiyatları ile döviz kurundaki yükselmelere bağlı olarak doğalgaz maliyetlerinde meydana gelen artışlar nedeniyle satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zarureti doğduğu ifade edildi.

Açıklamada, ”1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere doğalgaz satış fiyatlarımız, nihai tüketici fiyatlarına yüzde 16,49-18,72 oranlarında yansıyacak şekilde artırılmıştır” denildi.

(AA)

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.