Fransa Türk derneklerini fişlemiş

Fransız gizli servislerinin, “Ermeni soykırımını inkârın cezalandırılmasıyla” ilgili yasal girişime karşı ülkede yürüyüş düzenleyen Türk derneklerini fişlediği ortaya çıktı.

Haftalık “Le Point” dergisi tarafından “Kurtlar Paris’e indi” başlığıyla yayımlanan haberde, Türk derneklerinin inkar yasası teklifine karşı 21 Ocak 2012 tarihinde Paris’te düzenledikleri yürüyüşün arkasında “resmi olarak” Fransa Türk Federasyonu’nun bulunduğu, ancak Fransız iç istihbarat birimi DCRI’nin bu kuruluşu “Aşırı milliyetçi Bozkurtlar” olarak nitelediği belirtildi.

DCRI’nin yürüyüşle ilgili istihbarat notu temel alınarak hazırlanan haberde, istihbarat birimlerinin Türk Federasyonu hakkında “Adında belirtildiği gibi kesinlikle federatif bir yapılanma değil. Aslında kimi zaman şiddetli aşırı milliyetçi bir örgüt olan Bozkurtlara kapak oluşturuyor” ifadelerini kullandıkları aktarılıyor. Dergide Bozkurtlar, “1970’li yıllarda aşırı solcu gruplara karşı saldırılar düzenlemiş aşırı milliyetçi, anti-kürt ve anti-komünistler” olarak tanımlandı.

DCRI’nin istihbarat notunda Fransa’daki yürüyüşe katılanlar arasında Alpaslan Türkeş’in eski korumalarından Yusuf Ziya Arpacık’ın da bulunduğunun belirtildiğini yazan Le Point, Arpacık’ın “doğrudan ya da dolaylı yoldan Türkiye tarafından yürütülmüş çok sayıda bulanık operasyona karışmış bir paramiliter” olarak fişlendiğini aktardı. Haberde, Arpacık’ın “Ülkü Ocakları’nda yetiştiği, yurtdışında ‘Türkiye’nin düşmanlarına’ karşı saldırılar düzenlediği, Dağlık Karabağ’da Ermenilere karşı, Irak’ta da Amerikalılara karşı Türkmenlerin yanında savaştığı” kaydedildi. Arpacık’ın 2006 yılında Danıştay’a yönelik saldırıya “karıştığının” sanıldığı da ileri sürüldü.

Belediye başkan yardımcısı da fişlenmiş

DCRI’nin inkar yasasına karşı örgütlenen Türk derneklerine karşı olağanüstü kapsamlı fişleme yaptığı, Yusuf Ziya Arpacık’ın Ocak ayındaki yürüyüşten “az sonra” Herouville-Saint-Clair kentinin Türk kökenli Belediye Başkan Yardımcısı Fadime Ertuğrul Taştan ve kocası ile görüşmesiyle ilgili istihbarat notlarıyla da görülüyor. DCRI’nin Fadime Ertuğrul Taştan’ı “Bozkurtların bölgedeki sorumlusu” olarak fişlediğinin anlaşıldığı haberde, kentin merkez MODEM partisine yakınlığıyla bilinen Belediye Başkanı Rodolphe Thomas’nın Fadime Ertuğrul Taştan’ın “paralel faaliyetlerinden haberdar olduğunun ve seçim hesapları nedeniyle bu faaliyetlere destek verdiğinin” de kaydedildiği aktarıldı. Ancak, belediyenin Taştan’ın “Bozkurtlarla ilişkisinden haberdar olmadığını” söylediği bildirildi.

Kapsamlı fotoğraf arşivi

DCRI’nin 21 Ocak yürüyüşüyle ilgili kapsamlı bir fotoğraf arşivi hazırladığını da ortaya koyan haber, Türk Federasyonu’nun, geri planda kalmakla birlikte, Avrupa’daki ağını inkar yasasına karşı kullandığı öne sürüldü. Paris merkezli “Anadolu Kültür Merkezi” derneğinin DCRI tarafından yürüyüşün “prezantabl vitrini” olarak tanımlandığının aktarıldığı haberde, Ataturquie, Turquie News ve Radio MIT, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Talat Paşa Komitesi gibi medya ve kuruluşların da yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle fişlendikleri ortaya çıkıyor. Bu arada Talat Paşa Komitesi için DCRI’nin “Ermeni soykırımının inkarı için Türk devletinin en üst seviyesinde kurulmuş yapılanma” ifadelerini kullandığı belirtiliyor.

DCRI’nin istihbarat notuna göre bu kuruluşları bir araya getiren ortak payda “milliyetçi unsur” ve “Ermeni soykırımını inkar” da bu unsurun “kimliksel altyapısını” oluşturuyor.

(Almanyanın Sesi)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.