İngiltere’nin alkol savaşı

İngiltere’de, bir yıl içinde, 1 milyona yakın alkolle ilişkili şiddet olayı ve suçla birlikte 1,2 milyon kişinin hastaneye başvurmak zorunda kalması, İngiliz hükümetini, alkol tüketimine karşı tedbirler almaya itti.

Hükümet, aşırı alkol tüketimini azaltmak için ülkede alkolün ünite satış fiyatını artırıyor. İngiltere ve Galler’de alkolün ünitesi 40 pence’den (yaklaşık 1,2 TL) düşük fiyata satılamayacak.

Buna göre örneğin, 9,4 ünite alkolün olduğu ve 2,99 sterline satılan bir şişe kırmızı şarabın fiyatı 3,76 sterline yükselecek. Bir kutusunda üç ünite alkol bulunan ve 75 pence’e satılan bir kutu bira ise en az 1,20 sterline satılabilecek.

İngiltere Başbakanı David Cameron konuya ilişkin yaptığı açıklamada, aşırı alkol tüketiminin geçen yıl 1 milyona yakın alkolle ilişkili şiddet olayı ve suça, ayrıca 1,2 milyon kişinin hastaneye başvurmasına yol açtığını kaydetti.

Cameron, fiyat üzerinde çalışmaların sürdüğünü ancak eğer minimum ünite fiyatı 40 pence’e çıkarılırsa, bunun yılda 50 bin daha az suç ve 900 daha az alkolle ilişkili ölüm anlamına geleceğini ifade etti.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May de parlamentoda yaptığı konuşmada, ucuz alkol satışının önlenmesinin gerekliliğini vurguladı.

Benzer önlemlerin, İskoçya Parlamentosu tarafından da alınması bekleniyor.

(AA)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.