Published On: Sat, Mar 17th, 2012

Metropolitan Müzesi’nde Coca Cola’nın sponsorluğunda İslam Eserleri Resepsiyonu

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Metropolitan Müzesi’nin (MET) İslamiyet’in Bizans İmparatorluğu’na olan etkisini konu alan ‘Bizans ve İslam: Geçiş Çağı’ başlıklı yeni sergisi ziyaretçilere açılırken, Ekim ayında açılan İslam Eserleri Sergisi için Coca Cola’nın sponsorluğunda özel bir resepsiyon verildi. Resepsiyona Coca Cola Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent yerine şirketin Türkiye ve Orta Asya Başkanı Galya Frayman Molinas katılırken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon gecenin onur konuğu oldu.

7. yüzyıldan itibaren Doğu Akdeniz’de hızla yayılan İslamiyet’in, Bizans’ın siyasi ve kültürel yapısında yarattığı değişimleri içeren sergi, 14 Mart’ta düzenlenen açılış resepsiyonu ile ziyaretçilere açıldı. Bu açılışı takiben, 8 yıl aradan sonra geçtiğimiz kasım ayında sanat severler ile buluşan İslam eserleri sergisi nedeniyle İslam İşbirliği Teşkilatı (İKT), Coca-Cola ve MET’in ortaklaşa düzenlediği resepsiyona Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu katıldı. Resepsiyonda, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, eşi Yoo Soon-taek ile birlikte gelirken, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan ve eşi Lale Apakan, Filistin’in BM Temsilcisi Riyad Mansur, Azerbaycan’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Aşkın Mehdiyev, Irak’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hamid El Bayati, New York Başkonsolosu Levent Bilgen ve eşi Ayşe Bilgen, İKT’nin BM Temsilcisi Ufuk Gökçen de katılımcılar arasında yer aldı.

Resepsiyon, Koç Ailesinin adının da verildiği yeni galerileri barındıran ve Ekim ayında yapılan İslam Eserleri Bölümünde, ”Arap Ülkeleri, Türkiye, İran, Orta Asya ve Güney Asya Galerileri”nin tanıtımı çerçevesinde verildi. 23 Ülkeden getirilen 12 bin parça İslam dininin hakim olduğu bölgelere ait sanat eserleri 15 ayrı galeride sergilenirken yüzyıldan fazla süredir biriktirilen hazine değerindeki koleksiyonu barındıran sergide, normal ve savaş giyim kuşam ürünleri, kaplar, halılar, bir çok sanat eseri ile bazı ticari ürünler yer alıyor.

MET Müdürü Emily Rafferty, gecenin açılış konuşmacısı olarak yaptığı konuşmada, ABD’nin en büyük müzesi olan MET’te yeni açılan galerileriyle gurur duyduklarını ifade etti.

Rafferty, galerilerin, açıldıkları günden bugüne neredeyse 400 bin kişi tarafından ziyaret edildiklerini bildirdi.

İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu da, MET’i ve bu güzel galerin açılmasına katkıda bulunan aileleri, kurumları tebrik etti ve yaptığı katkılar sonucu ismi iki galeriye verilen Koç Ailesine de özellikle saygılarını sunmak istediğini ifade kaydetti. Farklı dinlerin ve kültürlerin, farklılıklarını bir tarafa bırakarak ortak değerler üzerinde ortak anlayış, saygı ve diyalog geliştirmelerinin zamanı olduğunu vurgulayan İhsanoğlu’ndan sonra gecenin onur konuğu olan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon bir konuşma yaptı. Yeni açılan galerilerin ”hazine içinde hazine” olduklarını belirten BM Genel Sekreteri Ban, galerileri daha önce eşiyle birlikte gezdiklerini ve çok etkilendiklerini kaydetti…

Bu sanat galerilerinin mediyetler ittifakına katıksını dile getiren Ban, kültürler ve dinler arasında görülen yanlış anlamaların en iyi ilaçlarından biri olduğunu belirtti. Ban BM’nin, Medeniyetler İttifakı girişimini ilerleterek ve İKT ile işbirliği yaparak aynı amaç için çalıştığını vurguladı.

BM Genel Kurulu Başkanı Abdülaziz El Nasır’ın Özel Kalem Müdürü Mutlak El-Kahtani de konuşmasında, El Nasır’ın yurt dışında bulunduğu için geceye katılamamaktan dolayı üzgün olduğunu bildirdiğini kaydetti.

Daha önce geceye katılacağı açıklanan Coca Cola Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent geceye katılamaması nedeniyle şirketin Türkiye ve Orta Asya Başkanı Galya Frayman Molinas bir konuşma yaptı. Muhtar Kent’in geceye katılamadığını ve kendisinin selamlarını getirdiğini belirttiğini belirten Molinas, İKT’nin hoşgörü ve diyalog için çalıştığını ifade etti. Sanatın evrensel olduğunu ve sanatın tüm insanları bir araya getirdiğini kaydeden Molinas bu kapsamda MET ve İKT ile birlikte bu galerilerin tanıtımı için beraber çalıştıklarını ve bundan onur duyduklarını bildirdi.

Daha önce British Museum’de görev yapan MET’teki İslam Eserleri Bölümünün yeni küratörü Sheila Canby de, yoğun çalışmalar neticesinde galerileri açmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Öte yandan, genç Türk küratör Deniz Beyazıt da, MET’teki İslam Eserleri bölümünde görev yapıyor.

Daha sonra, resepsiyona katılan davetliler rehberlerin eşliğinde galerileri gezdiler.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>