USCIS’den Geçici Çalışma Vizesi Duyurusu

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS), 2013 mali yılı için yapılacak H-1B vize başvurularını 2 Nisan 2012 tarihinden itibaren kabul etmeye başlayacağını duyurdu.

ABD merkezli işletmeler, H-1B vizelerini profesyonel ya da belirli alanlarda kalifiye eleman ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere kullanıyor. ABD’de 6 yıl çalışma olanağı sağlayan H-1B vizesi, şirketin sponsor olması halinde oturma iznine çevirilebiliyor.

2 Nisan Tarihi Niçin Önemli?

Her yıl tekrarlanan H-1B vize uygulaması dâhilinde USCIS, her yıl 65 bin yabancı uyruklu ve buna ek olarak ABD’deki yüksek öğrenim kurumlarından yüksek lisans derecesi olan 20 bin yabancı profesyonele ABD’de kalma imkânı sağlanıyor. Kabul edilecek göçmen çalışan sayısının sınırlı olması nedeniyle, işverenler erken davranarak başvuruların kabul edilmeye başlandığı 2 Nisan tarihinden itibaren başvurularını USCIS’e iletiyor.

Diğer taraftan üniversiteler, yüksek eğitim kurumlarına bağlı kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hükümete bağlı kurumlar bu sınırlamadan muaf tutuluyor ve her yıl yenilenmesi şartıyla H-1B vizesi başvurusunda bulunabiliyor.

Başvurusu kabul edilen göçmenler, 1 Ekim tarihinden itibaren çalışmaya başlayabiliyor.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.