“Suriye’ye operasyon, durumu daha da kötüleştirir”

08 Mart 2012 Perşembe

BM-Arap Birliği’nin ortak özel temsilcisi Kofi Annan, Mısır’ın başkenti Kahire’de Suriye konusunda Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi ve Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr ile görüştü.

Annan, El Arabi ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Suriye’ye askeri operasyonun buradaki durumu daha da kötüleştirebileceği uyarısı yaptı.

İnsani yardımların Suriye halkına ulaştırılması gerektiğini belirten Annan, Suriye’de çözüm konusunda diplomatik yolların önemine işaret ederek, sorunun diplomatik yoldan çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi de, Suriye konusunda diplomatik çözüm yollarının tükenmediğine dikkati çekerek, Suriye’nin Libya gibi olmasını kimsenin istemediğini ifade etti.

Arabi, Suriye’deki olaylardan etkilenen sivil halka yardımların bir an önce ulaştırılması gerektiğini de belirtti.

Kofi Annan’ın Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr ile yaptığı görüşmeden sonra Amr, Suriye’de sivillere yönelik şiddetin son bulması çağrısını yineledi.

Eski BM Genel Sekreteri olan Kofi Annan, Mısır’dan Cenevre’ye gittikten sonra Şam’ı ziyaret edecek. Şam’da Suriyeli yetkililerle görüşmesi beklenen Annan’ın Suriye muhalefetiyle de Suriye dışında görüşmesi planlanıyor.

(KAHİRE-AA)

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.