Published On: Fri, Feb 24th, 2012

Konya Ticaret Borsası’ndan Los Angeles Çıkarması

Share This
Tags

LOS ANGELES (turkla.com) — Konya Ticaret Borsası Los Angeles Tulare Tarım Fuarı’na 40 kişilik ekip ile katıldı.

Türkiye’nin Tahıl ambarı, Mevlana diyarı Konya’dan Los Angeles’a gelen ekip Kaliforniya Eyaleti’nin Tulare şehrinde başlayan Tarım Fuarına katıldı. Tarım alanında Dünyanın en meşhur ve en yeni teknolojilerinin tanıtıldığı Tulare Dünya Tarım Fuarı (Tulare World Ag Expo) 45 yıldır aralıksız yapılıyor. 2.6 milyon sqft alana kurulu fuarda 1600 Şirket ürünlerini sergiliyor. Yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl Konya Ticaret Borsası da 40 kişiyle katıldı.

10 kişilik gruplar halinde tercüman aracılığı ile fuarı gezen Konyalı’lar gelişmiş teknoloji ile yapılmış tarım aletlerini incelediler ve yetkililerden bilgi aldılar. Fuar gezisinden sonra değişik çiftlikleri de gezen Konya Ticaret Borsası grubu Los Angeles’ta Türkler tarafından açılan Yeni Camii’de cuma namazı kıldı.

Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyesi ve Pınar Kuruyemiş’in sahibi Bahri Karapınar turkla.com’a yaptığı açıklama da Tarım alanında Konya’nın son 10 yılda büyük ilerlemeler kaydettiğini, yeni teknoloji kullanımı ile tarım alanında Konya’nın gelişmiş ülkeler seviyesine ulaştığını belirtti. Konya Ticaret Borsası’nın güçlü kurumsal altyapısıyla, borsacılık işlemlerinde sektörel gelişmeleri ve teknolojik yenilikleri takip ederek, üyelerine dünya standartlarında kaliteli hizmet vermek, üyelerinin mesleki etkinliklerini kolaylaştırmak, kurumsal gelişimlerini sağlamak, iş geliştirme ve hedef pazar konularında destek vermek amacıyla 98 yıl önce kurulduğunu ve şimdi borsa işlemlerinin elektronik ortamda yapılmaya başlandığını söyledi.

Aygın Süt’ün Sahibi ve Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyesi Tunahan Aygın ise Konya’nın tarım alanında dünya ile rekabet edebilir duruma geldiğini ve artık Konya’lı üreticilerin ürünlerini dünya pazarına ihraç etmeye başladıklarını söyledi. Konya Ticaret Borsası olarak her 4 yılda bir topluca yurtdışı ziyaretine çıktıklarını bu yıl ise Tulare Tarım Fuarı’na katılmak ve teknolojik gelişmeleri yerinde izlemek için Amerika’yı tercih ettiklerini ve Los Angeles’ta bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Konya Ovası’nı sulayacak olan Göksu projesi hakkındaki görüşlerini sorduğumuz Aygın, daha çok içme suyu olarak planlanan Göksu’yu Konya’ya getirme projesinin büyük bir gelişme olduğunu ancak Konya Ovası’nın tamamını sulamaya yetmeyeceğini belirtti.

Aygın, Çiftçilere verilen devlet teşviklerinin yeterli olup olmadığı sorumuza cevap olarak Devlet yardımlarının çiftçiler üzerinde genelde olumlu olduğunu ancak her şeyi devletten beklemenin de bazen tembelliğe yolaçabileceğini, örneğin yumurtacılık sektörüne hiç devlet yardımı yapılmamasına rağmen işlerin gayet yolunda olduğunu ama devlet desteği verilen sektörlerde aksamalar gözlendiğini ancak devlet yardımlarının devam etmesi ve milli tarım politikasının belirlenmesi gerektiğini söyledi. Özellikle tohum yetiştirme konusunda ciddi eksiklikler olduğunu, ziraat fakültelerinin kalitesinin artırılması gerektiğini ve tohumculuktaki eksikliklerin giderilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Konya Ticaret Borsası’ndan gelen ekibin Los Angeles’tan sonra Las Vegas, San Francisco ve New York şehirlerini de gezip tarım tesislerini yakından inceleyeği ve 26 Şubat günü Türkiye’ye dönecekleri bildirildi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>