Düzleşen Dünya Ve Düzleşen Insanlar

Thomas Friedman’ın ABD’de en çok satanlar listesinde uzun süre yer bulan kitabı “The Worl is Flat” 21. Yüzyılın kısa tarihini ele alırken teknolojik devrimle birlikte dünyanın da düzleşme sürecine girdiğinden bahsediyor.

90’larda dilimize bolca doladığımız globalleşen dünya terimini, düzleşen dünya olarak geliştirip sosyal sınırların kalktığı, hepimizi bir hissettiğimiz bir sureci ve bunun olumlu yanlarını anlatıyor Friedman kitabında.

Kendı yaşamlarımızdan yola çıkarsak su an bu yazıyı okuyan bırçogumuz mail adresimize girip postalarımızı kontrol etmedigimiz zamanlarda yada Facebook dünyasında duvarlarimiza goz atmadıgımızda eksik hissetmiyor muyuz birseyleri?

Neredeyse “online” bir hayat yasamıyor muyuz bizler aslında?

Hemen hemen sanal bir kimlik gibi, aklımız internette oldugu halde mola verip, arada yiyip içip ihtiyac giderdigimiz yada zorunlu olarak iş geregi sosyalleştigimiz anlar dısında tam bir techno-man hayat icindeyiz denebilir.

Insan akli kendi ellerimizle icad ettigi bir teknolojinin esiri olmuş durumda.

Bunun ne derece normal olup olmadıgını, yararının mı yoksa faydasının mı daha fazla oldugunu acilen sorgulamak gerekiyor kanımca. Surecin yarattığı kötü etkilerin ivedilikle incelenmesi ve bunu azaltmanın yollarının aranması şart.

Mademki teknolojiyle birlikte dünya artık düz hale geldi, burada aksırsak Koreden cok yasa cevabı geliyor ve mademki ağladığımızda yanımızda olmak yerine birileri gozyaşımızı duvarimiza attıgı postlarla siliyor ve en onemlisi bu bızı tatmın edıyor,oyleyse insan olarak birseyleri kaybediyoruz demektir.

Friedman duzlesen dunyanın insanları birbirlerine yaklaştırdıgını soylesede aslında sadece sanal kimliklerimiz bizi birbirimize baglayan.

Hayata baglanmamızın olcusu simdi bir internet vericisinin hızına baglanmısken biz ne kadar biz olabılırız?

Dunya duzlesirken, biz de duzlesmiyor muyuz?

Şöyle bir etrafınıza bakın; artık insanlar evlerinden çıkmadan âşık oluyor, Facebook’ta tanısıp, msn’de gorusup, skype’ta evleniyor…

Oyle gorunuyorki teknolojinin gucu ve sosyal medya devrimi dünyayı ve onu anlamlı kılan en serefli mahluku onune katmıs, hızla yolunda ilerliyor.

Dikkat edelim bizi de supurmesin bu fırtına,dikkat edelim de duzleşmeyelim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.