Büyükelçi Apakan: Cumhuriyet’le sivil toplumun da temelleri atıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün ölümünün 73. yıl dönümü için New York’taki Türkevi’nde bir anma töreni düzenlendi. BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Apakan’ın Atatürk dönemini anlama açısından yaptığı etkili konuşma, vatandaşlar tarafından ilgiyle dinlendi.

11 Kasım 2011 Cuma
NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 73. yıl dönümünde New York’taki Türkevi’nde bir anma töreni düzenlendi. Törende bir kürsüye gelen, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Apakan’ın Atatürk dönemini anlama açısından yaptığı etkili konuşması, vatandaşlar tarafından ilgiyle dinlendi.

İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği, İTÜ Mezunlar Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Amerikan Gençlik Derneği, NYU-Poly Öğrencileri Derneği, Mustafa Kemal Atatürk Derneği, Mühendis İlimadamları ve Mimarlar Derneği ile New York ve New Jersey Giresunlular Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan kapsamlı bir programla gerçekleştirilen anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Sunuculuğunu İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Cahit Oktay’ın yaptığı törene, başta Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Apakan, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, KKTC’nin New York Temsilcisi Büyükelçi Hilmi Akil ve New York civarında faaliyette bulunan bir çok Türk-Amerikan dernek temsilcisi ile kalablık bir vatandaş grubu katıldı. Büyükelçi Apakan’ın törende yaptığı Atatürk dönemine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihine ışık tutan etkili konuşması, katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi.

Konuşmasında çağlararası geçişlerin büyük zorluklar altında gerçekleştirildiğini vurgulayan Büyükelçi Apakan, “Atatürk ve arkadaşları, bir kaç neslin 30-40 yıl içinde ortaya koyabildiği fedakarlıkları 10 yıl içinde sergilemiştir” dedi.

”Cumhuriyet’le birlikte sivil toplumun da temelleri atıldı”

Törendeki yaptığı konuşmada, “Atatürk’ün 1923’te Cumhuriyeti kuruluşuyla taçlandırdığı büyük eser, cepheden cepheye koşan Türk ulusunundur. Yok olmakta olan bir ulus, modern Türk Cumhuriyetini yaratmıştır” diyen Büyükelçi Apakan Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ile birlikte sivil toplumun da temellerinin atıldığının altını çizdi.

Apakan konuşmasına şunları söyledi; “Türkiye Cumhuriyeti’nin geçirdiği safhalar, halkın kararlı, sabırlı ve Atatürk ve Cumhuriyet ilkeleri doğrultusunda yapmış olduğu çalışmalarla sağlanmıştır. Atatürk dönemi bir aydınlanma çağı başlattı. Aklın yolu, ilimin yolunu ve Cumhuriyetin ilkelerini ortaya koydu. Bizlere düşen, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde çoğulcu, demokratik bir toplum, karşılıklı dayanışma ve işbirliği içinde ulusumuzu daha ileri götürmektedir. Atatürk ilke ve inkılapları 21. yüzyılda bize yol gösterici olacaktır. 21 yüzyılda daha da güçlü olmak için Cumhuriyetimizin ilkeleri temelinde, Atatürk’ün üzerinde durduğu konuları geliştirerek Türk ulusunu 21. yüzyıla hep beraber taşımak durumundayız. Bunun için birlik beraberlik ve çok çalışma gerekiyor.”

Türkiye’nin zorlu bir coğrafyada olmasına rağmen, ”güçlü, siyasi, askeri ve ek gücü ile küresel ilişkilerde yer almaya başladığı”nı kaydeden Apakan, ”21 yüzyıl çeşitli ülke ve coğrafyaların geçiş dönemidir. Kolay bir dönem değildir. Bu dönemde Türkiye gibi ülkeler bölgelerinde yol gösterici, istikrarı artırıcı rol almaktadır. Türkiye sorumlulukları giderek artmaktadır” diye konuştu.

Büyükelçi Apakan’ın ardından kürsüye gelen ve yakında Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi olarak Ukrayna’da göreve başlayacak olan New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da, Atatürk’ün çağı aşan bir lider olduğuna vurgu yaptı. 10 Kasım’ın, Atatürk’ü anlama günü olduğunu dile getiren Samsar, “Atatürk gibi bir lidere sahip olmaktan gurur duyuyor ve bizlere bıraktığı eseri daha da ileri götürmek için birlik ve beraberlik içinde yılmadan çalışmamız gerektiğinin bilincini taşıyoruz” dedi.

Samsar konuşmasında ayrıca, Türk milletinin, Atatürk’ün düşüncelerinden, ilke ve devrimlerinden güç alarak ilerlemesinin tarihten gelen bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

Ali Osman Erdoğdular ve Ahmet Erdoğdular ikilisinin, Türk müziği dinletisiyle katıldığı törende, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe de söz alırken, Türkiye’den gelen sivil toplum kuruluşu üyesi daha önce ABD’de 10 yıl yaşayan Hürriyet Necdet Aydoğan, “İşte Cumhuriyet, İşte Atatürk” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.